Poslancov čaká zákonodarná iniciatíva prezidenta

NETKY.SK • 10 Február 2015, 09:22 • 2 min
Poslancov čaká zákonodarná iniciatíva prezidenta

BRATISLAVA - Prezident by mal mať možnosť navrhovať a predkladať zákony rovnako, ako to dnes prislúcha vláde či poslancom parlamentu. Navrhuje to poslanec za OĽaNO Miroslav Kadúc v novele ústavného zákona.

slovakia

left justify in out

Priznaním zákonodarnej iniciatívy hlave štátu chce posilniť prezidentské právomoci. Diskusiou k právnej norme dnes poslanci otvoria 9. deň 46. schôdze parlamentu.

 

Poslanec obyčajných ľudí pripomína, že definitívne rozhodovanie o predložených návrhoch bude stále na pleciach parlamentu, zákon teda zaručí iba to, že návrh predložený hlavou štátu národná rada prerokuje, môže ho však neschváliť. Podľa Kadúca sa pri posilnení legitimity hlavy štátu, z parlamentnej na priamu voľbu občanmi, zabudlo na posilnenie kompetencií, respektíve právomocí prezidenta. Aj preto by priznal prezidentovi právo predkladať zákony. 

 

Opoziční poslanci Daniel Lipšic (nezaradený) a Igor Matovič (OĽaNO) chcú sfunkčniť zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý pred desiatimi rokmi ešte ako opozičný poslanec predkladal Robert Fico. „Súčasná právna úprava je nefunkčná, a to aj preto, že sa dá ľahko obísť,“ argumentujú Lipšic a Matovič. Za desať rokov od schválenia zákona nebol podľa neho nikto odsúdený. 

 

Poslanci budú vo štvrtok hovoriť o plánovanej výstavbe novej nemocnice v Bratislave, ktorú chce ministerstvo zdravotníctva postaviť formou verejno-súkromného partnerstva alebo tzv. projektu PPP (Public Private Partnership). Výstavba nemocnice by mala stáť 200 až 250 miliónov eur, postaviť a 30 rokov prevádzkovať ju má súkromný investor. Informáciu o výstavbe novej nemocnice predložil do parlamentu minister zdravotníctva Viliam Čislák. 

 

Vo štvrtok bude parlament rokovať aj o novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorou chce ministerstvo zdravotníctva urobiť poriadok v neprehľadných poplatkoch u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Po novom by pacienti mohli mať jasnejšie v tom, za čo od nich môže lekár žiadať peniaze a čo je už neoprávnené. Poskytovatelia nebudú môcť vyberať poplatky za výkony, ktoré majú plne hradené zdravotnými poisťovňami. Rezort zdravotníctva chce taktiež zabrániť tomu, aby podmieňovali poskytnutie zdravotnej starostlivosti akoukoľvek úhradou nad určenú spoluúčasť poistenca, ktorá je stanovená v právnych predpisoch. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies