Porošenko si za osobitného poradcu vybral gruzínskeho exprezidenta

NETKY.SK • 14 Február 2015, 07:17 • 2 min
Porošenko si za osobitného poradcu vybral gruzínskeho exprezidenta

KYJEV - Ukrajinský prezident Petro Porošenko v piatok odpísal výnos o vymenovaní bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho za svojho osobitného poradcu. Okrem toho ho vymenoval aj za predsedu konzultatívnej medzinárodnej rady pre reformy na Ukrajine. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Podľa agentúry Ukrinform Saakašvili v noci nadnes v programe ukrajinskej televízie 24 nazvanom Šuster LIVE vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin "sotva zastaví svoje útoky" na východe Ukrajiny, ale po schôdzke normandskej štvorky "je Západ zodpovedný" za budúcnosť Ukrajiny.
      

Vysvetlil, že účasťou na rokovaniach v Minsku "západní vyjednávači zobrali na seba časť zodpovednosti za to, čo bude". "Všetci vieme, že Putin sa nezastaví, pri prvej možnej príležitosti pôjde ďalej. Ale keď ďalší raz vyrazí do útoku, už to nebude rusko-ukrajinská vojna, ale bude to jeho vojna s celým Západom...," varoval Saakašvili. 
      

Gruzínsky exprezident uviedol, že "Západ síce stále váha, ale aj tak je oveľa silnejší". "Keď niekto (Západu) siahne na jeho základné záujmy, dokáže sa tomu postaviť," zdôraznil Saakašvili. Vyhlásil, že Putin šiel na rokovania do Minska v nádeji, že sa mu podarí "Západ rozhádať: Francúzov s Nemcami, Ameriku s Európu", pričom kalkuloval s ich nezhodami v názoroch. "Nepodarilo sa mu to," konštatoval Saakašvili, ktorý za rozhodujúce označil vyhlásenia Washingtonu po skončení rokovaní v Minsku, že USA sú potenciálne pripravené dodať Ukrajine zbrane. 
      

Podľa Saakašviliho každý deň prímeria na Ukrajine treba využiť na posilnenie ukrajinskej armády a vybojovať mier, potom začať s reformami, boj s korupciou a "byť veľmi opatrný pri plnení podmienok".
      

Michail Saakašvili bol gruzínskym prezidentom v rokoch 2004-13. Spočiatku úspešný a obľúbený politik začal byť po prehratej vojne s Rusko - v roku 2008 - terčom obvinení z autoritárstva.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies