Podľa prieskumu korupcie je Slovensko piatou najhoršou krajinou EÚ

NETKY.SK • 5 December 2012, 12:14 • 2 min
Podľa prieskumu korupcie je Slovensko piatou najhoršou krajinou EÚ

Podľa prieskumu korupcie je Slovensko piatou najhoršou krajinou EÚ - Slovensko Medzinárodná mimovládna nezisková organizácia Transparency International (TI) so sídlom v Berlíne vo svojej najnovšej výročnej správe o vnímaní korupcie konštatuje, že korupcia

slovakia

left justify in out

imgMedzinárodná mimovládna nezisková organizácia Transparency International (TI) so sídlom v Berlíne vo svojej najnovšej výročnej správe o vnímaní korupcie konštatuje, že korupcia sa stala neoddeliteľnou súčasťou globálnej ekonomiky.

Index vnímania korupcie (CPI) je najznámejší, najväčší a najcitovanejší index venujúci sa korupcii vo verejnom sektore, uvádza sa na stránke TI Slovensko.

CPI nie je samostatný prieskum, ale prieskum prieskumov. Index je vypočítaný z najmenej troch a priemerne z ôsmich medzinárodných prieskumov, v ktorých sa vyskytli otázky o stave korupcie či úplatkárstva.

Vo výročnej správe TI, zverejnenej dnes v Berlíne, sa konštatuje, že napriek úsiliu aktivistov v rôznych častiach sveta CPI ukazuje, že dve tretiny zo 176 sledovaných štátov majú skóre nižšie ako 50, čo znamená, že sú veľmi skorumpované.

Silnejúce protesty voči skorumpovaným vládam síce donútili vlani niekoľko politikov vzdať sa funkcie, ale "keď sa zotrel prach, ukázalo sa, že miera podplácania, zneužívania moci a tajných obchodných machinácií je v mnohých krajinách stále vysoká," cituje zo správy tlačová agentúra DPA.

Kým na čelných miestach sú opäť krajiny ako Dánsko, Fínsko a Nový Zéland, ktoré majú na stupnici od nula (vysoká miera korupcie) po 100 (nulová miera korupcie) 90 bodov. Na konci rebríčka znova figuruje Afganistan, Severná Kórea a Somálsko s ôsmimi bodmi. 

Česko, s ktorým SR patrí k najhoršie hodnoteným krajinám EÚ a Európy - horšie je už len Taliansko a balkánske štáty -, je toho roku na 54. mieste, informuje český spravodajský server iDNES.cz.

Znepokojenie vyvoláva skutočnosť, že v krajinách, kde sa odohrali zmeny v rámci Arabskej jari, zaznamenali len malé zlepšenie v oblasti potláčania korupcie. Platí to rovnako pre Egypt, ako aj pre blízkovýchodné štáty.

Štáty, ktoré čelia kríze v eurozóne, aj tohto roku dosiahli zlé skóre CPI, pričom finančná a ekonomická kríza sa javí ako kľúčový faktor, ktorý pomáha podnecovať korupciu. 

Grécko, ktoré má v eurozóne najväčšie problémy, obsadilo vlani 80. priečku, toho roku sa posunulo na 94. miesto (36 bodov). Taliansko, o ktorom sa tiež v rámci eurozóny vedú diskusie, je na 72. mieste (72 bodov) spolu s Bosnou a Hercegovinou, Stredoafrickou republikou a africkým ostrovným štátom Svätý Tomáš. Portugalsko a Španielsko dosiahli 63 a 65 bodov.
Korupcia je vo svete najviac pertraktovaným problémom

Korupcia je vo svete najviac pertraktovaným problémom, uviedol v komentári výročnej správy generálny riaditeľ TI Cobus de Swardt. Popredné svetové ekonomiky by mali slúžiť ako príklad, mali by sa ubezpečiť, že ich inštitúcie sú úplne transparentné a ich lídri zodpovední, zdôraznil.

Západné industrializované štáty ako Švajčiarsko, Kanada, Austrália a Švédsko patria tento rok k štátom s vysokým skóre CPI. Avšak Čína - druhá najsilnejšia ekonomika sveta s obrovským ekonomickým rastom - je v dolnej časti rebríčka, na 80. mieste.

Spojené štáty sú 19. so 73 bodmi, kým Japonsko sa ocitlo na 17. mieste. Nemecko, najväčšia európska ekonomika, je na 13. priečke so 79 bodmi a Británia má 74 bodov a v rebríčku jej patrí 17. miesto.

Rusko s obrovskými zásobami prírodných zdrojov v porovnaní s minulými rokmi zaznamenalo menší pokrok, ale aj tak obsadilo 133. priečku v rebríčku zodpovedajúcu 28 bodom.
Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies