Počet ľudí s pocitom, že EÚ pomáha Slovensku rastie

NETKY.SK • 9 Február 2015, 16:47 • 2 min
Počet ľudí s pocitom, že EÚ pomáha Slovensku rastie

BRATISLAVA - Viac ako polovica ľudí považuje činnosť európskych fondov za skôr prospešnú.

slovakia

left justify in out

Až 83 percent opýtaných Slovákov má pocit, že Európska únia pomáha Slovensku, čo je oproti roku 2011 mierny nárast. Vyplýva to z prieskumu úrovne povedomia verejnosti o politike súdržnosti Európskej únie na Slovensku na konci programového obdobia 2007 - 2013, ktorý robil Úrad vlády SR. Ako informoval tlačový odbor úradu vlády, cieľovými skupinami prieskumu boli verejnosť, komerčný sektor a mimovládne organizácie, v segmente verejnosť pozostávala výberová vzorka z 500 respondentov vo veku od 15 do 79 rokov. Na prieskume sa zúčastnilo 54 percent žien a 46 percent tvorili muži.

 

Oproti údajom v roku 2011 výrazne vzrástol podiel respondentov, ktorí vedia, že Európska únia poskytuje finančné prostriedky na rozvoj. Výrazne vzrástlo najmä povedomie o štrukturálnych fondoch EÚ. Takmer polovica účastníkov prieskumu považuje úroveň informácií o novom programovom období za veľmi a skôr dobrú. Z respondentov, ktorí poznajú informačný portál o štrukturálnych fondoch EÚ na Slovensku www.nsrr.sk, ho 11 percent navštevuje pravidelne. Je to nárast oproti roku 2011 o osem percent. Celkovo 81 percent z tých, ktorí portál aspoň raz navštívili, ho považuje za skôr prehľadný. Tretina Slovákov sa cíti byť dobre informovaná o operačných programoch a polovica opýtaných považuje informácie o operačných programoch za zrozumiteľné. 

 

Z hľadiska konkrétnych fondov ľudia najviac poznajú Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (84 percent). Druhým v poradí je Európsky fond regionálneho rozvoja (74 percent). Pri otázke na konkrétne financované oblasti má najviac ľudí povedomie o možnosti financovania rozvoja obcí a regiónov (83 percent), budovania ciest a diaľnic (80 percent) a vzdelávania (77 percent). Podiel ľudí, ktorí nepoznajú Národný strategický referenčný rámec SR (NSRR), sa oproti údajom z prieskumu z roku 2011 znížil z 92 percent na 84 percent. Avšak len jedno percento vie presne určiť, čo tento pojem znamená. Operačné programy NSRR SR vo všeobecnosti pozná iba osem percent ľudí. Z nich preukázali najvyššiu znalosť o Operačnom programe Doprava a Operačnom programe Vzdelávanie. 

 

Úrad vlády SR robil tento marketingový prieskum trhu s účelom zlepšiť kvalitu programovania a implementácie fondov EÚ na Slovensku, ako aj pri príprave nového Komunikačného plánu na programové obdobie 2014-2020 a lepšieho zacielenia komunikácie s verejnosťou. Podobný prieskum robili aj v rokoch 2008 a 2011. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies