Pellegrini nie je proti diskusii o ešte výraznejšom odsunutí e-schránok

NETKY.SK • 6 December 2016, 13:14 • 2 min
Pellegrini nie je proti diskusii o ešte výraznejšom odsunutí e-schránok

BRATISLAVA – Bude polročný odklad povinnosti mať aktivovanú e-schránku pre firmy dostatočný? Takúto otázku si dnes v pléne kládli viacerí opoziční poslanci. Pýtali sa, či by nebolo vhodnejšie odsunúť ju napríklad rovno o rok. Podpredseda vlády pre investície Peter Pellegini (Smer-SD) nemá problém s diskusiou o tejto lehote, aj keď si myslí, že času bolo dosť.

slovakia

left justify in out

"Je to 3,5 roka a teraz to budú štyri roky, odkedy sa to objavilo v našich zákonoch," vyčíslil Pellegrini v Národnej rade (NR) SR. Plénum hovorilo o návrhu na prerokovanie novely o e-Governmente v zrýchlenom režime. Práve touto novelou sa má pre firmy odsunúť povinnosť mať aktivovanú e-schránku z 1. januára 2017 na 30. jún 2017.

 

Podľa Pellegriniho sa dá stihnúť tento nový termín, ale môže sa aj posunúť napríklad na september či január 2018, keďže prvé tri mesiace roka sa zvyčajne firmy zaoberajú daňovými priznaniami. Štát je však podľa neho pripravený, e-schránky sú vytvorené.

 

"Nebolo by lepšie dať dlhšiu lehotu a posunúť termín aspoň o rok alebo nebolo by lepšie najprv štátnu správu poriadne pripraviť na to, aby plnohodnotne dokázala komunikovať s fyzickými a právnickými osobami a potom ich nechať, nech dobrovoľne na túto komunikáciu nabehnú? A až potom, keď bude celý systém funkčný, zaviesť povinnosť komunikovať výlučne elektronicky?" kládol otázky poslanec SaS Ondrej Dostál.

 

Obáva sa totiž, že v máji či júni budúceho roku budú mať poslanci opäť na stole návrh na zrýchlený režim k tejto novele, ktorou sa bude povinnosť e-schránok opäť odsúvať. O tom, či je polročný posun dostatočný, zapochyboval aj poslanec hnutia OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič. Aktuálne skrátené konanie však podporí, pretože podľa neho by mohli vzniknúť firmám škody, keby sa k takémuto odkladu nepristúpilo.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies