Pápež vymenoval Jeana-Louisa Taurana za nového kardinála komorníka

NETKY.SK • 20 December 2014, 16:37 • 2 min
Pápež vymenoval Jeana-Louisa Taurana za nového kardinála komorníka

VATIKÁN - Pápež František vymenoval dnes francúzskeho kardinála Jeana-Louisa Taurana za nového camerlenga, teda kardinála komorníka, ktorého úlohou je v prípade smrti alebo odstúpenia pápeža riadiť vatikánsky úrad. Informovala o tom agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Tauran (71) vo funkcii nahradil talianskeho kardinála Tarcisia Bertoneho, ktorý tento mesiac dovŕšil 80 rokov. V tomto veku sa už kardináli nemôžu zúčastniť konkláve, v ktorom sa volí nový pápež. V prípade uprázdnenia pápežského stolca preberie camerlengo správu bežných záležitostí až do zvolenia nového pápeža.
      

Kardinál komorník však nie je počas prechodného obdobia známeho ako "sede vacante" oprávnený vykonávať závažné rozhodnutia a nemôže meniť ani cirkevnú náuku. V prípade pápežovej smrti je camerlengo osobou, ktorá to oficiálne potvrdí. Je tiež zodpovedný za organizáciu pápežovho pohrebu a prípravu nového konkláve.
      

Tauran ako kardinál diakon po zvolení Františka za hlavu katolíckej cirkvi 13. marca 2013 ohlásil z hlavného balkóna Baziliky sv. Petra vo Vatikáne vetu "Habemus papam" (Máme pápeža) a následne oznámil svetovej verejnosti jeho meno.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies