Pápež v posolstve k Svetovému dňu pokoja označil otroctvo za ohavný jav

NETKY.SK • 31 December 2014, 07:53 • 2 min
Pápež v posolstve k Svetovému dňu pokoja označil otroctvo za ohavný jav

VATIKÁN - Už nie otroci, ale bratia. Tak znie téma, ktorú pápež František vybral z novozákonného Listu apoštola Pavla Filemonovi (1:15-16) do svojho posolstva pri príležitosti 48. Svetového dňa pokoja v roku 2015. V katolíckej cirkvi sa slávi od roku 1968 vždy 1. januára.

slovakia

left justify in out

Posolstvo k Svetovému dňu pokoja pápeža Františka bolo zverejnené 10. decembra 2014 vo Vatikáne. Prvý január sa spája aj so Slávnosťou Panny Márie Bohorodičky.
     

V prvej časti posolstva sa pápež František zameral na mnohé aspekty otroctva v minulosti a v súčasnosti a pripomenul jeho prvotné príčiny. V druhej časti naliehavo vyzval ľudstvo, aby hľadalo a nachádzalo spoločné riešenia na prekonanie problému otroctva, ktoré nazval "ohavným javom".
     

Svätý Otec v posolstve pozdvihol svoj hlas na ukončenie vojen, konfliktov a utrpenia akéhokoľvek druhu, ktoré zapríčinil človek. Pripomenul, že človek ako bytosť vzťahov sa má realizovať "v kontexte medziľudských vzťahov, inšpirovaných spravodlivosťou a láskou". Na základe toho pápež František vyzval, aby sa "uznávala a rešpektovala dôstojnosť, sloboda a autonómia človeka", pričom následne treba zamerať pozornosť na medziľudské vzťahy, osobitne na "úctu, spravodlivosť a lásku".
     

V ďalšej časti posolstva k Svetovému dňu pokoja najvyšší pontifex predstavil rôzne podoby otroctva v minulosti a v súčasnosti. Najskôr zdôraznil kladný vývoj vo svedomí ľudstva, vďaka ktorému sa otroctvo na celom svete zrušilo ako zločin proti ľudskosti. Lenže, napriek tomu aj v súčasnosti "milióny ľudí nútene žijú v podmienkach podobných otroctvu". 
     

Pápež uviedol viacero príkladov ako aj hlavné príčiny otroctva. Prvá príčina je ontologická a vychádza z "hriechu, ktorý korumpuje srdce človeka", uviedol František. Tým hriechom je "odmietanie ľudskosti toho druhého, čo privádza k zaobchádzaniu s človekom ako s predmetom", podčiarkol. 
     

Za ďalšie príčiny hlava katolíckej cirkvi označila chudobu, nedostatočnú výchovu, absenciu pracovných príležitostí a "zločinecké siete, ktoré riadia obchod s ľuďmi", zneužívajú aj "informačné technológie" a lákajú deti a mladých ľudí. Ďalšími príčinami otroctva sú ozbrojené konflikty, násilie, zločin, terorizmus, ale aj korupcia a javy, vyskytujúce sa v ekonomickom systéme krajín, v centre ktorých sú peniaze, ale nie človek, zdôraznil pápež. 
     

Obchodovanie s ľuďmi a mnohé iné podoby otroctva sú neraz nepriamo podporované v dôsledku "všeobecnej ľahostajnosti". Avšak existujú aj kladné príklady, akými sú "rozsiahla tichá práca mnohých rehoľných kongregácií, najmä ženských, ktoré dlhé roky pracujú v prospech obetí, v úsilí rozbiť neviditeľné reťaze, pevne spútavajúce" vykorisťovaných aj vykorisťovateľov vo forme vydierania, vyhrážok, násilia či pozbavenia dokladov totožnosti. Najvyšší pontifex vyzdvihol odvážnu a tichú blízkosť obetiam v snahe byť im nápomocnými v psychickej rehabilitácii a začlenení do spoločnosti. 
     

V závere pápež František adresoval všetkým mužom a ženám dobrej vôle naliehavú výzvu, aby sa nepodieľali na tom zle, neodvracali zrak pred utrpením bratov a sestier zbavených slobody a dôstojnosti, ale aby mali "odvahu dotknúť sa trpiaceho Kristovho tela". Stojíme zoči-voči "celosvetovému javu, ktorý presahuje schopnosti jednej komunity alebo národa" a čelíme "globalizácii ľahostajnosti". Tú treba poraziť "globalizáciou solidarity a bratstva", aby sa obnovila nádej obetí obchodovania s ľuďmi, vyzdvihol najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi.
     

Svetový deň pokoja vyhlásil 8. decembra 1967 pápež Pavol VI. Ten sa po celý svoj pontifikát zasadzoval za svetový mier a pokoj. Vo svojej apoštolskej exhortácii Evangelii nuntiandi zdôraznil, že misionárska dimenzia cirkvi je pre udržanie mieru a pokoja nevyhnutná. Na zvýraznenie tejto potreby zaviedol Svetový deň pokoja. V katolíckej cirkvi sa slávi 1. januára na sviatok Panny Márie Bohorodičky.
     

Kým rímskokatolícka cirkev slávi 1. januára Svetový deň pokoja, Organizácia Spojených národov (OSN) každý rok 21. septembra pripomína Medzinárodný deň mieru a akcentuje v ňom zachovávanie pokoja zbraní a nenásilia vo svete.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies