Pan Ki-mun: Svet by sa mal hanbiť za utrpenie v Sýrii

NETKY.SK • 1 Júl 2015, 06:51 • 2 min
Pan Ki-mun: Svet by sa mal hanbiť za utrpenie v Sýrii

NEW YORK - Svet by sa mal hanbiť za to, že tri roky po prijatí mierového plánu pre Sýriu utrpenie obyvateľov tejto krajiny dosahuje nové rozmery a krajina je "na pokraji rozpadu", vyhlásil v utorok generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.

slovakia

left justify in out

Konštatoval, že v konflikte zahynulo už vyše 220.000 Sýrčanov a takmer polovica obyvateľov musela utiecť zo svojich domovov. Civilisti podľa neho stále čelia útokom barelových bômb a "nehanebnému" porušovaniu ľudských práv vrátane mučenia.

Pan Ki-mun varoval, že rôzne časti Sýrie sa dostávajú pod kontrolu skupín ako Islamský štát či Džabhat an-Nusra, hnutie napojené na teroristickú sieť al-Káida.

 

"Je načase nájsť východ z tohto šialenstva... Medzinárodné spoločenstvo, obzvlášť Bezpečnostná rada OSN, nemôže mrhať časom na ukončenie tohto kolobehu násilia," citovala šéfa OSN agentúra AP. Jeho vyhlásenie zaznelo pri príležitosti tretieho výročia ženevskej dohody (30. júna 2012), ktorá obsahuje mierový plán pre Sýriu.

 

Plán schválila Akčná skupina pre Sýriu, ktorú tvoria zástupcovia OSN, Ligy arabských štátov, Európskej únie, Turecka, ako aj piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorými sú USA, Rusko, Čína, Francúzsko a Británia.

Dokument vyzýva na politický proces, ktorý by sa začal vytvorením prechodného orgánu s plnými výkonnými právomocami a skončil sa voľbami.

 

Hoci v Ženeve zaznela jednomyseľná zhoda, Rusko a Čína, úzki spojenci sýrskej vlády, vetovali v Bezpečnostnej rade OSN rezolúciu podporujúcu tento dokument.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies