Osada zo staršej doby bronzovej vydáva svoje tajomstvá

NETKY.SK • 30 September 2010, 7:27 • 2 min
Osada zo staršej doby bronzovej vydáva svoje tajomstvá

Osada zo staršej doby bronzovej vydáva svoje tajomstvá

slovakia

left justify in out

img

Archeológovia odkrývajú v lokalite nachádzajúcej sa neďaleko obce Budmerice v okrese Pezinok zvyšky osady zo staršej doby bronzovej. Medzi ne patrí i zachovaná ľudská kostra a dve stehenné kosti.
Nálezisko bolo objavené v 50. rokoch minulého storočia pri poľnohospodárskych prácach. Dnes podlieha modernému archeologickému výskumu. Podľa doterajších poznatkov je opevnená osada s počtom stavieb a množstvom osídlenia na vtedajšiu dobu taká veľká ako dnešný New York. "Nájdená kostra bola uložená v sídliskovej jame, pričom neďaleko osady sa nachádza pohrebisko z rovnakého obdobia. V susednej obilnej jame sa našla vrstva spáleného obilia a v nej porozbíjané, ale aj celé nádoby. V rovnakej vrstve sa nachádzali aj dve stehenné kosti. Zrejme ide o pozostatky kanibalských rituálov, ale môže ísť aj o netradičný spôsob pohrebu,“ uviedol na dnešnej prezentácii náleziska Július Vavák z Malokarpatského múzea v Pezinku. „Nálezisko pochádza z 18. až 15. storočia pred naším letopočtom. Objavy ako kostrové pozostatky, početná keramika i bronzové šperky, zvyšky obydlí či opevnení sú teda staré vyše 3500 rokov,“ dodal Pavol Jelínek zo Slovak Archeology Historical Institute (SAHI).
Archeologické vykopávky realizujú pracovníci SAHI a Malokarpatského múzea v Pezinku, ktoré je v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Všetky nálezy idú na ďalší historický výskum špecialistom. Pokračovanie na prácach je finančne dosť náročné a v súčasnom období niet peňazí nazvyš. BSK má však záujem prispieť na ďalší výskum. Ako v tejto súvislosti uviedol predseda BSK Pavol Frešo, „dnes priamo na mieste sa môžeme presvedčiť, že peniaze, ktoré dávame do archeológie a múzeí, majú zmysel. Chceme, aby sa o tomto dôkaze presvedčili aj žiaci našich škôl, aby sme sa podelili o tento radostný výsledok, ktorý tu poznávame.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona