Očkovanie proti sezónnej chrípke využíva v kraji len 10% populácie

NETKY.SK • 14 September 2010, 11:00 • 2 min
Očkovanie proti sezónnej chrípke využíva v kraji len 10% populácie

Očkovanie proti sezónnej chrípke využíva v kraji len 10% populácie

slovakia

left justify in out

img

Zaočkovanosť populácie v Prešovskom kraji proti sezónnej chrípke je veľmi nízka a zďaleka nedosahuje úroveň vyspelých európskych krajín. Uviedol to dnes vedúci odboru zdravotníctva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Július Zbiňovský, pričom konštatoval, že toto preventívne opatrenie v uplynulej chrípkovej sezóne využilo v kraji približne 10 percent obyvateľstva.
Lekári v PSK počas prvého septembrového týždňa tohto roka  nahlásili 2076 prípadov akútnych respiračných ochorení (ARO). V uplynulej chrípkovej sezóne, podľa Zbiňovského, evidovali v kraji celkom 226.104 prípadov ARO. Zdôraznil, že práve obdobie na prelome septembra a októbra by mali ľudia využiť na to, aby sa dali zaočkovať. S názormi lekárov, ktorí očkovanie neodporúčajú, sa nestotožňuje.
"Vidíme zo situácie, aká bola minulú sezónu, že ochorelo niekoľko stotisíc ľudí na ARO a chrípke podobné ochorenia, ktoré boli skomplikované závažnými zápalmi pľúc, zápalmi uší a dutín. Preto doporučujeme, aby sa očkovalo čo najviac," konštatoval vedúci odboru. Dodal, že minulú sezónu bolo na Slovensku zaočkovaných asi 12,4 percenta obyvateľstva. Vo vyspelých európskych krajinách je zaočkovanosť u bežnej populácie na úrovni 30 percent a u ľudí nad 60 rokov predstavuje 70 až 80 percent.
Vedúci odboru uviedol, že na trhu sú štyri očkovacie látky a nová vakcína s vyšším účinkom, ktorá sa vpichuje len do kože. Pre niektoré vekové a rizikové skupiny ľudí je očkovacia látka poskytovaná bezplatne, význam prevencie si podľa neho uvedomujú aj poisťovne, a preto predpokladá, že budú látky záujemcom uhrádzať.
"Veľmi nízka zaočkovanosť je aj proti zápalu pľúc vyvolanému pneumokokovou baktériou, hoci táto očkovacia látka je hradená pre rizikové skupiny a starších ľudí," doplnil Zbiňovský.
Vedúci odboru zdravotníctva pripomenul, že v Prešovskom kraji po vypuknutí pandemickej chrípky H1N1, evidovali 78 takýchto prípadov, pričom 22 pacientov komplikáciám podľahlo.
Vakcínu proti tomuto vírusu začali podávať 15. decembra 2009, ale záujem bol podľa Zbiňovského mizivý. Doplnil, že na Slovensku to bolo len niečo vyše jedného percenta bežnej populácie a u zdravotníkov asi štyri percentá.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies