Odsun civilistov a povstalcov z východného Aleppa sa zrejme začne až vo štvrtok

NETKY.SK • 14 December 2016, 09:33 • 2 min
Odsun civilistov a povstalcov z východného Aleppa sa zrejme začne až vo štvrtok

DAMASK - Odsun civilistov a povstalcov z východu severosýrskeho mesta Aleppo, ktorý sa mal začať dnes na úsvite, bol odložený.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Podľa proopozičnej televízie Orient je evakuácia odložená zrejme až do štvrtka. Sýrska opozícia z odkladu viní Irán a jeho šiitské polovojenské oddiely bojujúce v ozbrojenom konflikte v Sýrii na strane prezidenta Bašára Asada.

 

"Samotná dohoda však platí a prímerie sa dodržiava," uviedol jeden z veliteľov povstaleckej frakcie Núr ad-Dín az-Zankí. Ako prví majú byť evakuovaní ranení a civilisti.

 

Evakuácia povstalcov a civilistov z východu Aleppa, ktorí si to želali, sa mala začať dnes o 05.00 h miestneho času (04.00 h SEČ), informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Podľa novinárov, ktorí jej priebeh chceli monitorovať, sa však nezačala ani po troch hodinách čakania. Orient TV vo svojom vysielaní následne pripustila, že odsun bol zrejme odložený až do štvrtka.

 

Agentúra Reuters informovala, že z vládou kontrolovaných štvrtí Aleppa sa dnes na východ mesta presunulo 20 autobusov, ktoré na evakuovaných čakali so zapnutými motormi. Šesť autobusov vošlo do povstaleckých štvrtí už v utorok večer, ale vzápätí sa vrátili späť, avšak prázdne.

 

Obyvatelia východných štvrtí mesta podľa Reuters začali spaľovať osobné veci, ktoré si nemôžu odviezť so sebou. V meste sa šíria obavy, že vojaci a príslušníci polovojenských oddielov začnú s rabovaním, keď túto časť mesta úplne dobyjú.

 

Ľudskoprávni aktivisti upozorňujú, že situácia v Aleppe je kritická. "Aleppo je v stave najvyššej núdze, keď sa okolo 100.000 ľudí tiesni na ploche piatich kilometrov štvorcových," uviedla prezidentka organizácie Lekári bez hraníc Francoise Sivignonová, ktorá podľa spravodajského webu France Info súčasne vyzvala na záchranu civilistov "z tohto pekla".

 

Dohoda o odsune povstalcov a civilistov bola dosiahnutá v utorok pod tlakom Ruska a Turecka. Spojené štáty v noci nadnes oznámili, že tento vývoj s nimi vopred nikto nekonzultoval.

 

Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin v utorok večer na pôde Bezpečnostnej rady OSN oznámil, že celá vojenská akcia vo východnom Aleppe sa skončila a sýrska vláda má mesto teraz pod kontrolou. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun však tvrdil, že povstalci majú pod kontrolou ešte asi päť percent východného Aleppa.

 

Plánovaná evakuácia je vyvrcholením dva týždne trvajúcej operácie sýrskej armády a jej spojencov, ktorí veľmi rýchlymi výpadmi obsadili väčšinu východného Aleppa kontrolovaného povstalcami a zatlačili ich do malého priestoru, kde boli - spolu s civilistami - vystavení intenzívnemu ostreľovaniu a náletom.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies