Od septembra sa v EÚ nebudú vyrábať 60- a viacwattové žiarovky

NETKY.SK • 30 August 2010, 8:10 • 2 min
Od septembra sa v EÚ nebudú vyrábať 60- a viacwattové žiarovky

BRUSEL - Program zastavenia výroby klasických žiaroviek v EÚ vstúpi do druhej etapy v stredu (1.9.). V Európskej únii sa prestanú vyrábať a predávať 60- a viacwattové žiarovky. Program sa začal realizovať pred rokom, keď prvého septembra vstúpil do platnosti zákaz produkcie 100-wattových žiaroviek. Cieľom opatrenia je prispieť k úspore elektrickej energie a k ochrane životného prostredia.

slovakia

left justify in out

Na budúci rok dôjde k zastaveniu výroby 40- a viacwattových žiaroviek a v roku 2012 sa už nebudú v EÚ vyrábať a predávať klasické žiarovky s výkonom 10- a viac wattov. Od roku 2016 sa prestane vyrábať aj väčšina typov halogénových žiaroviek, ktoré sú menej efektívne ako LED-svietidlá. V súčasnosti sa v domácnostiach najviac používajú 60-wattové žiarovky.

Európska komisia rozhodla o postupnom zastavení výroby klasických žiaroviek preto, lebo sú neefektívne. Z príkonu využijú na produkciu svetla len 5 %, zvyšok sa prejaví v produkcii tepla. Energeticky úspornejšie žiarovky premieňajú na svetlo asi 25 % príkonu. Pritom ich úspory energie sú v porovnaní s klasickými žiarovkami asi 75 %. Nemecký úrad pre ochranu životného prostredia uviedol, že náklady na elektrickú energiu počas 10.000 prevádzkových hodín klesnú od 49 do 177 eur. Ak by všetky klasické žiarovky v Nemecku vymenili za efektívnejšie, v krajine by sa znížila produkcia kysličníka uhličitého asi o 4 milióny ton ročne. Opatrenia na zákaz výroby určitých typov žiaroviek neznamená, že sa vyraďujú z prevádzky a skladov. Žiarovky sa môžu používať aj naďalej a ich skladové zásoby sa môžu nerušene dopredať. Nové žiarovky neprinášajú len pozitíva. Obsahujú jedovatú látku (Quecksilber) a preto ich nemožno hádzať do odpadu. V Nemecku už majú 2200 odberových stredísk, z nich je 725 v obchodoch.

Od septembra musia výrobcovia žiaroviek na obaloch uviesť ich spotrebu, životnosť a ďalšie údaje. Životnosť žiaroviek je rozdielna podľa ich kvality. Je od 1500 do 15.000 hodín. Časté vypínanie a zapínanie ju skracuje. Životnosť klasickej žiarovky bola okolo 1000 hodín.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona