Od nového roka musí z dávky po exekúcii zostať 100 % životného minima

NETKY.SK • 1 Január 2016, 12:17 • 2 min
Od nového roka musí z dávky po exekúcii zostať 100 % životného minima

BRATISLAVA - Od začiatku tohto roka sa zmenila výplata dávok sociálneho poistenia zaťažených exekúciou. Od 1. januára 2016 totiž musí poberateľovi dávky sociálneho poistenia zaťaženej exekúciou zostať 100 % sumy životného minima, čo na rok 2016 predstavuje 198,09 eura na mesiac.

slovakia

left justify in out

"Základná suma, ktorá sa povinnému nesmie zraziť na vyživovanú osobu, sa nezmenila a zostáva vo výške 25 % zo životného minima, príp. 50 %, ak ide o poberateľa dôchodkových dávok,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.


Na tento rok to predstavuje 49,52 eura na mesiac, resp. 99,04 eura na mesiac u poberateľa dôchodkových dávok. Vyživovanými osobami sú v zásade manžel, resp. manželka, a deti poberateľa dávky.


Do konca minulého roka suma zodpovedajúca 100 % životného minima musela zostať iba poberateľom dôchodkových dávok, ktoré podliehali exekúcii. Od januára 2016 musí zostať 100% životného minima aj poberateľom ostatných dávok sociálneho poistenia, ako sú nemocenské dávky, dávka v nezamestnanosti, či úrazové dávky. Toto neplatí, ak ide o výživné na maloleté dieťa. V takom prípade povinnému nezostáva 100 % životného minima, ale iba 60 %.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies