OĽ chcú dávať poslancom NR SR "fúkať" a bojujú za predĺžené víkendy

NETKY.SK • 29 Júl 2010, 12:48 • 2 min
OĽ chcú dávať poslancom NR SR "fúkať" a bojujú za predĺžené víkendy

OĽ chcú dávať poslancom NR SR "fúkať" a bojujú za predĺžené víkendy

slovakia

left justify in out

Vláda by mala zákonom zabezpečiť povinnosť, aby pri volaní na audiotextové linky najskôr zaznela bezplatná informácia o cene za minútu hovoru, ak v ňom volajúci bude pokračovať. Píše sa v dokumente s bodmi programu občianskeho hnutia Obyčajní ľudia (OĽ), ktorý TASR poskytol ich predstaviteľ Igor Matovič.
      Ďalším bodom je zriadenie telefonickej linky a webstránky, prostredníctvom ktorých budú môcť občania anonymne informovať v prípade, že sa dozvedia, že sa niekto zámerne vyhýba plateniu daní. OĽ tak chcú bojovať proti daňovým únikom. Kabinet by mal podľa OĽ zaviesť pravidlo, prostredníctvom ktorého bude môcť podnikateľom svojvoľne neplatiacim mzdy, dane a faktúry uložiť až 10-ročný trest zákazu podnikania. Z dokumentu rovnako vyplýva, že by malo prísť k vytvoreniu registra podnikateľských subjektov, ktoré si riadne neplnia spomínané záväzky.
      V oblasti sociálnych vecí by malo byť podľa OĽ možné krátiť detské prídavky o 10 percent z ich výšky za každú neospravedlnenú vyučovaciu hodinu dieťaťa. Taktiež chcú, aby ak štátne sviatky a s nimi spojené dni pracovného voľna pripadnú na pondelok až štvrtok, mohlo byť toto voľno presunuté na piatok. Na vážnosti sviatku sa podľa informácií uvedených v dokumente nič nezmení a občania si budú môcť užívať predĺžený víkend.
      Kapitola venovaná ministerstvu vnútra je zameraná najmä na obmedzovanie "neprimeraných výhod" politikov v porovnaní s inými občanmi. Na pôde Národnej rady (NR) SR by sa podľa OĽ mali vykonávať náhodné testy na alkohol a v prípade pozitívneho výsledku tieto informácie zverejňovať. Politik by mal byť aj hmotne zodpovedný za ním úmyselne spôsobenú hmotnú škodu tým, že sa nesprával ako dobrý hospodár, uvádza sa.
      V časti venovanej ministerstvu spravodlivosti sa píše, že v prípade, že sudca nevydá rozsudok v spore do jedného roka, mali by byť žalujúcej strane vrátené súdne poplatky a sudcovi znížená mzda na jednu štvrtinu jej zvyčajnej výšky. V prípade školstva by podľa OĽ mal byť do osnov v posledných dvoch ročníkoch stredných škôl zaradený predmet Základy podnikania zameraný na zvýšenie motivácie mladých ľudí podnikať a v kapitole venovanej zdravotníctvu sa vyjadrujú napríklad za obnovenie "záchytiek" v každom okresnom meste.
      Štyria predstavitelia OĽ v NR SR zvažujú možnosť vystúpenia z poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS). Podľa vyjadrenia Igora Matoviča je to z dôvodu, že sa do programového vyhlásenia vlády napriek prísľubom nedostali ich "unikátne" návrhy. Pripustil však, že odchod z klubu je pre nich len jednou z možností, o ktorej budú ešte rokovať s predsedom parlamentu a strany SaS Richardom Sulíkom. O tomto kroku by sa mali rozhodnúť do začiatku tretej riadnej schôdze NR SR, ktorá je naplánovaná na 3. augusta.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies