Novotný: Chceme dať šancu rodičom s nezaopatrenými deťmi, ktorí chcú pracovať

NETKY.SK • 20 Február 2015, 12:46 • 2 min
Novotný: Chceme dať šancu rodičom s nezaopatrenými deťmi, ktorí chcú pracovať

BRATISLAVA – Novovznikajúca strana Šanca prichádza s balíčkom siedmich opatrení na podporu rodín s malými deťmi.

slovakia

left justify in out

Ich cieľom je motivovať rodičov k tomu, aby sa im oplatilo pracovať. Podľa poslanca NR SR Viliama Novotného (nezaradený), ktorý návrh dnes predstavil na tlačovej konferencii v Bratislave, opatrenia majú pomôcť rodinám s nezaopatreným deťmi, keďže viac ako polovica (53 %) je na pokraji chudoby.

 

"Podľa posledných prieskumov je na Slovensku ohrozených chudobou až 30 % takých rodín, kde je len jeden rodič a jedno nezaopatrené dieťa, ďalších 13 %, kde sú dvaja rodičia s dvoma nezaopatrenými deťmi a 10 %, kde sú dvaja dospelí s jedným nezaopatreným dieťaťom. Domácnosti bez nezaopatrených detí, vrátane dôchodcov, sú len v 7,5 % ohrozené chudobou. Preto sme presvedčení, že sociálna politika štátu by sa mala venovať hlavnej priorite, tou sú rodičia s nezaopatrenými deťmi," povedal TASR Novotný.

 

Šanca navrhuje predĺžiť materskú dovolenku z pol roka na rok, flexibilné čerpanie rodičovského príspevku, možnosť rodičov zarobiť si na rodičovskej dovolenke, odpočítať náklady na bývanie zo základu dane, ale aj ďalšie. Navrhujú tiež zvýšenie materského až do 100 % čistej mzdy matky, ktorú poberala pred nástupom na materskú dovolenku, maximálne však do jeden a pol násobok priemernej mzdy na Slovensku.

 

"Rodičovský príspevok platí štát počas troch rokov, dokedy môže rodič ostať na materskej dovolenke. Nie všetci rodičia chcú, alebo môžu ostať na rodičovskej počas tejto doby. Preto navrhujeme flexibilné čerpanie rodičovského príspevku. Balíček peňazí, ktorý má štát vyčlenený na rodiča, si rodič môže vyčerpať skôr, minimálne však počas šiestich mesiacov," priblížila ekonomická expertka Šance Jaroslava Lukačovičová. "Navrhujeme tiež, aby aj rodičia na rodičovskej dovolenke mali možnosť zarobiť si minimálne do 75 % tak, ako evidovaní nezamestnaní a neprišli o status poistenca štátu z titulu sporenia na dôchodok," doplnila ekonomická expertka Šance.

 

Ďalším návrhom chce Šanca podporiť samostatné bývanie mladých rodín a navrhuje, aby úroky z úveru na bývanie alebo nájomné, ktoré platia na základe nájomnej zmluvy, mohli odpočítať zo základu dane. "Takto by počas roka pracujúci rodič mohol ušetriť na dani až okolo 600 eur, teda mesačne 50 eur," konštatoval Novotný. Navrhujú tiež, aby sa do výpočtu nároku na dávku v hmotnej núdzi rodiča nezapočítalo až 40 % jeho príjmu, a nielen 25 %, ako je to v súčasnosti. "Takouto sociálnou podporou chceme motivovať rodičov, aby sa zamestnali. Navrhujeme tiež podporiť tých rodičov, ktorí sa nie vlastným zavinením dostali do kritického stavu spôsobeného závažným ochorením, úrazom alebo smrťou rodiča, a teda, aby sa celá výška dávky zo sociálneho poistenia nezapočítala pri posudzovaní jeho nároku na dávku v hmotnej núdzi a tým sa zvýšila šanca rodiča získať aj dávku v hmotnej núdzi. Nezapočítavalo by sa tak nemocenské, invalidný dôchodok, materské, ale ani vdovské a sirotské," priblížil Novotný.

 

Dvojnásobný daňový bonus – teda jeho zvýšenie zo súčasných 21,41 eura na 42,82 eura na tretie a každé ďalšie dieťa v rodine by podľa Novotného malo podporiť rodičov, ktorí sa rozhodujú pre tretie a ďalšie deti na základe finančnej situácie v rodine.

 

Zapracovanie všetkých opatrení do sociálneho systému by si vyžiadalo ročne 125 miliónov eur. "Čiastka je primeraná rozsahu problému, ktorý riešime. Dnes sú podľa EU SILC na Slovensku rodiny s deťmi viac ohrozené chudobou ako napríklad domácnosti dôchodcov," upozorňuje Novotný. Navyše, ako povedal, dve z opatrení, flexibilné čerpanie rodičovského príspevku a umožnenie zárobku rodičom do úrovne 148,57 eur, by nemali mať negatívny dosah na rozpočet. Ostatné opatrenia navrhujú vykryť z nezníženej 20-% sadzby DPH, vďaka ktorej získa štát navyše aj tento rok oproti pôvodnej 19-% sadzbe 250 miliónov eur.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies