Nová poľská vláda chce zlepšiť povesť krajiny aj vlasteneckým filmom

NETKY.SK • 10 December 2015, 13:51 • 2 min
Nová poľská vláda chce zlepšiť povesť krajiny aj vlasteneckým filmom

VARŠAVA - Nová poľská konzervatívna vláda sa domnieva, že krajina má v zahraničí problematickú povesť.

slovakia

left justify in out

Želá si preto vznik historického filmu z dejín Poľska, ktorý by posilnil jeho pozitívne miesto v dejinách. Agentúre Reuters to dnes povedal poľský minister kultúry Piotr Gliňski.

 

Ako príklad uviedol hollywoodske filmy Statočné srdce (1995) a Pearl Harbor (2001).

 

Podľa ministra by film mohol napríklad vyrozprávať príbeh bitky pri Viedni z roku 1683 alebo bitky o talianske Monte Cassino z roku 1944, ktorá bola jednou z najťažších v druhej svetovej vojne.

 

Vo Viedni pomohli Poliaci poraziť Turkov v bitke, ktorá znamenala koniec expanzie Osmanskej ríše do Európy. Film by "povedal svetu, kto chránil našu civilizáciu," vysvetlil poľský minister.

 

Nová poľská vláda riskuje, že zdôrazňovaním vlastenectva vyvolá viac xenofóbie v čase, keď sa Európska únia borí s obrovským prílevom utečencov z Blízkeho východu, uviedol Reuters.

 

Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) oznámila, že plánuje spustiť veľkú propagačnú kampaň krajiny doma aj v zahraničí, ktorej súčasťou možno bude aj celovečerný film. Vláda už kontaktovala potenciálnych producentov, povedal minister. Bude sa tiež usilovať o to, aby sa školy, divadlá a verejnoprávna televízia viac venovali vlasteneckým témam.

 

Gliňski v rozhovore, ktorý poskytol agentúre Reuters, tiež povedal, že Poľsko musí riešiť svoj vzťah so židovskými spoluobčanmi počas holokaustu. Viaceré knihy a filmy vyvrátili názor mnohých Poliakov, že ich spolužitie so židmi patrilo k najharmonickejším v Európe. Odhalili, že Poliaci boli nielen obeťami holokaustu, ale niekedy tiež páchali zločiny na židovskom obyvateľstve, píše Reuters.

 

"Povesť Poľska v zahraničí utrpela, pretože Poľsko je údajne spoluzodpovedné za holokaust," pokračoval Gliňski. Poľské vlastenecké skupiny vlani ostro skritizovali poľský film Ida, ktorý získal Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies