Nórske firmy stratili 1 mld eur v dôsledku protiruských sankcií

NETKY.SK • 27 December 2014, 12:27 • 2 min
Nórske firmy stratili 1 mld eur v dôsledku protiruských sankcií

MOSKVA - Západné sankcie proti Rusku v súvislosti s ukrajinskou krízou spôsobili Nórskym firmám straty vo výške okolo 1 miliardy. Informovala o tom agentúra Sputnik.

slovakia

left justify in out

"Straty členských štátov Európskej únie dosiahli 5 miliárd eur. Nórsko, ktoré nie je členom Európskej únie, odhaduje svoje straty na 1 miliardu eur," uviedla ruská obchodná predstaviteľka Tamara Černyšova v rozhovore pre RIA Novosti.
      

Nórske priame investície do Ruskej ekonomiky sa však aj napriek komplikovanej situácii, spôsobenej západnými sankciami, zvyšujú, upozornila Černyšova. Rovnako sa nijako drasticky nedotkli celkového obchodného obratu. "Pokračujeme v našej medzisektorovej spolupráci, vrátane regulácie rybolovu, spolupráce v oblasti atómovej bezpečnosti a pripravujeme sa na fórum o turistickom ruchu," dodala.
      

Černyšova zdôraznila, že protiruské sankcie mali výrazný negatívny vplyv na spoluprácu v energetickom sektore. Šéfovia ruského ropného koncernu Rosnefť a nórskeho štátneho gigantu Statoil sa napriek tomu začiatkom decembra dohodli na pokračovaní spolupráce na projektoch v Barentsovom mori a Ochotskom mori.
      

Ruský prezident Vladimir Putin v novembri vyhlásil, že Rusko a Nórsko majú rozpracované dobré projekty, a vyjadril nádej, že sa nestratia výsledky spoločnej práce z posledných rokov. Nórsko je jednou z krajín, ktoré sa pripojili k sankciám proti Rusku v súvislosti s ukrajinskou krízou. Sankcie sa týkajú napríklad energetického sektora a zakazujú vývoz tovarov, služieb a technológií využívajúcich sa pri hĺbkovej ťažbe. Moskva reagovala zákazom dovozu niektorých nórskych výrobkov, napríklad rýb.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies