Najvýraznejšie úspechy OSN

NETKY.SK • 1 Január 2017, 09:55 • 2 min
Najvýraznejšie úspechy OSN

NEW YORK - Organizácia Spojených národov dosiahla za vyše 70 rokov od svojho vzniku nemalé úspechy, prinášame ich výberový chronologický prehľad.

slovakia

left justify in out

1945 Charta OSN Päťdesiat štátov podpísalo Chartu OSN, základný dokument, na základe ktorého organizácia 24. októbra začala pracovať.

 

1948 Ľudské práva VZ OSN schválilo 10. decembra 1948 v Paríži Všeobecnú deklaráciu ľudských práv.

 

1951 Dohovor o ochrane utečencov OSN schválila Dohovor o právnom postavení utečencov.

 

1953 Kórejské prímerie OSN sprostredkovala ukončenie Kórejskej vojny vrátane vytvorenia demilitarizovanej zóny, ktorá rozdeľuje polostrov aj v súčasnosti.

 

1954 UNHCR dostal Nobelovu cenu za mier Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), zriadený v roku 1951, získal za svoju prácu v Európe a na Blízkom východe Nobelovu cenu za mier.

 

1959 Deklarácia práv dieťaťa OSN schválila Deklaráciu práv dieťaťa s cieľom pomôcť deťom v duševnom a telesnom, ale aj morálnom a spoločenskom rozvoji.

 

1961 Svetový program výživy (WFP) OSN zriadila Svetový program výživy, ktorý každý rok poskytuje jedlo desiatkam miliónov ľudí.

 

1962 Kubánska raketová kríza Generálny tajomník OSN U Thant pôsobil počas kubánskej raketovej krízy ako sprostredkovateľ medzi USA a ZSSSR a pomohol rozptýliť najvážnejší jadrový konflikt medzi oboma superveľmocami.

 

1965 UNICEF dostala Nobelovu cenu za mier Detský fond OSN (UNICEF) dostal Nobelovu cenu za mier za presadzovanie poznania, že "blahobyt dnešných detí je nerozlučiteľne spojený s mierom zajtrajšieho sveta."

 

1967 Blízky východ BR OSN po dlhých vyjednávaniach schválila ako základ pre dosiahnutie mieru na Blízkom východe rezolúciu číslo 242/1967.

 

1968 Zmluva o nešírení jadrových zbraní VZ OSN schválilo Zmluvu o nešírení jadrových zbraní (NPT) a vyzvalo na jej ratifikáciu.

 

1979 Ženy VZ OSN schválilo rezolúciu o eliminácii diskriminácie žien.

 

1980 Kiahne 13-ročné úsilie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyústilo v globálnu elimináciu pravých kiahní.

 

1981 Vietnam Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) dostal Nobelovu cenu za mier za pomoc utečencom v Ázii, predovšetkým vietnamským.

 

1982 Morské právo OSN prijala Dohovor o morskom práve, ktorý zakotvuje ochranu morského životného prostredia a navigačné práva a stanovuje, že zdroje na morskom dne a v jeho podloží nespadajú do zvrchovanosti národných štátov.

 

1985 Ozónová vrstva Bol podpísaný Dohovor o ochrane ozónovej vrstvy.

 

1986 Parazitárne ochorenie drakunkulóza OSN sa rozhodla vyhubiť parazitárne ochorenie zvané drakunkulóza. Choroba prenášaná nakazenou vodou ročne postihovala 3,5 milióna ľudí. Cieľ - zlikvidovať ju - sa podarilo do značnej miery splniť.

 

1988 Irán-Irak OSN sprostredkovala mier v iránsko-irackej vojne a vyslala mierové sily, aby monitorovali uplatnenie podmienok prímeria. Mierové sily OSN dostali Nobelovu cenu za mier.

 

1991 Angola OSN vyjednala prímerie v 16-ročnej občianskej vojne v Angole a následne tam vyslala príslušníkov svojej pozorovateľskej misie (UNAVEM II.)

 

1993 Bosna Dve rezolúcie OSN zriadili Medzinárodný trestný tribunál pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) a vytvorili tzv. bezpečné oblasti v Bosne, ktoré však nakoniec obsadili bosnianski Srbi.

 

1996 Kofi Annan/jadrové skúšky VZ OSN schválilo Zmluvu o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Ghančan Kofi Annan sa stal prvým africkým generálnym tajomníkom OSN.

 

1997 Kjótsky protokol Bol prijatý Kjótsky protokol (k rámcovému dohovoru OSN o zmene klímy), v ktorom sa signatári zaviazali znížiť hladiny škodlivých skleníkových plynov v atmosfére.

 

1998 Rwandský tribunál Trestný tribunál OSN pre Rwandu vyniesol prvýkrát rozsudok - po prvý raz bol v praxi uplatnený Dohovor OSN o zabránení a trestaní zločinu genocídy z roku 1948.

 

1999 Východný Timor OSN sprostredkovala mier vo Východnom Timore.

 

2001 Lockerbie Medzinárodný súdny dvor OSN odsúdil líbyjského agenta tajnej služby Abdala Básata Alího Migrahího za bombový útok na lietadlo Pan Am nad Lockerbie. OSN a Kofi Annan získali Nobelovu cenu za mier.

 

2004 Cunami OSN reagovala na cunami v Indickom oceáne vytvorením podporného fondu na pomoc postihnutým, ktorý vyzbieral rekordnú finančnú sumu vyše 6,25 miliardy dolárov (5,93 miliardy eur).

 

2005 MAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu získala Nobelovu cenu za mier, OSN tak dostala toto ocenenie po šiesty raz.

 

2006 Kambodža Pod záštitou OSN bol v Kambodži zriadený medzinárodný trestný tribunál, aby súdil zodpovedných za zverstvá spáchané za vlády Červených Khmérov.

 

2007 Klimatická zmena Medzivládny panel pre klimatickú zmenu (IPCC) získal Nobelovu cenu za mier za boj proti globálnemu otepľovaniu a "snahy posilniť a šíriť väčšie povedomie o klimatickej zmene spôsobenej človekom".

 

2010 OSN-Ženy VZ OSN založilo agentúru OSN-Ženy, ktorá presadzuje rovnosť pohlaví a posilnenie postavenia žien v spoločnosti.

 

2015 Klíma OSN oslávila 70. narodeniny a na konferencii o zmene klímy v Paríži dosiahla novú celosvetovú dohodu s cieľom udržať globálne otepľovanie pod hranicou 2 stupne Celzia.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies