Na Slovensku je viac platobných kariet ako počet obyvateľov

NETKY.SK • 7 November 2017, 13:10 • 2 min
Na Slovensku je viac platobných kariet ako počet obyvateľov

BRATISLAVA - Na Slovensku je v súčasnosti viac platobných kariet, ako je oficiálny počet obyvateľov. V obehu ich je 5,7 milióna. Z toho takmer 5,5 milióna je bezkontaktných. Aj tieto čísla zazneli v utorok na konferencii Deň bez hotovosti, ktorú zorganizovalo Združenie pre bankové karty v spolupráci s kartovými spoločnosťami Visa a Mastercard. Záštitu nad podujatím prevzal podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD).

slovakia

left justify in out

"Slovensko má veľmi dobré predpoklady na to, aby sa postupne blížilo k tomu, čo vidíme v severských krajinách, kde používanie hotovosti je minimálne a väčšina občanov a firiem používa na úhradu svojich nákladov moderné technológie. Ak máme všetky platby evidované v digitálnom svete a vieme o každom pohybe peňazí, to dáva veľmi dobrý základ v boji proti daňovým podvodom, daňovým únikom, ale zároveň to vytesňuje aj korupčné správanie," povedal Pellegrini s tým, že je potešiteľné, že Slovensko patrí v rámci regiónu v používaní bezkontaktných platieb a vôbec v uplatňovaní moderných technológií k lídrom. Ako uviedol Rastislav Vallo, predseda Združenia pre bankové karty, bezkontaktné platby zažívajú boom. V súčasnosti združenie eviduje zhruba 75-% podiel takýchto transakcií, čo je číslo, o akom sa pred piatimi rokmi ani len nesnívalo.

 

Údaje kartových spoločností teda hovoria o tom, že časť Slovákov vlastní viac ako len jednu platobnú kartu. "Platí, že čím sú ľudia majetnejší, tým viac platobných kariet vlastnia, pričom kariet bude teda na Slovensku pribúdať. Slováci tiež majú záujem platiť čoraz viac bezhotovostne vďaka väčšiemu komfortu a bezpečnosti," vyhlásil Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ Mastercard pre SR, ČR a Rakúsko.

Faktom je, že Slováci si už platenie kartou osvojili, takúto platbu považujú za bezpečnú, pohodlnú a jednoduchú. Prekonali tiež bariéru strachu, ktorá súvisela s obavou bezpečnosti bezkontaktnej technológie. Slovensko v počte a objeme uskutočnených transakcií na kartách patrí medzi najrýchlejšie rastúce trhy v Európe, zdôraznil Marcel Gajdoš, riaditeľ Visa pre SR a ČR.

 

Slovensko však podľa neho má stále rezervy pri rozvoji akceptačnej siete, teda platobných terminálov (POS). Absolútnymi priekopníkmi v bezhotovostných platbách sú severské krajiny. Tam je počet terminálov niekoľkonásobne vyšší v porovnaní so Slovenskom, čo sa zároveň odráža len v tretinovom počte transakcií na jednu kartu. O tom, ako sa môže Slovensko priblížiť severským krajinám, prišla informovať Susanne Hannestad, generálna riaditeľka svetového fintech akcelerátora Fintech Mundi a renomovaná odborníčka na bezhotovostné platby. Ako uviedla, v Nórsku sa podarilo podstatne znížiť hotovostné platby, čo umožnili vyspelé technológie a digitalizácia procesov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies