Na prevenciu, diagnostiku či liečbu HIV/AIDS pôjde ročne vyše 1,4 mil. eur

NETKY.SK • 20 November 2013, 11:28 • 2 min
Na prevenciu, diagnostiku či liečbu HIV/AIDS pôjde ročne vyše 1,4 mil. eur

BRATISLAVA - Na preventívne aktivity, diagnostiku a liečbu HIV/AIDS pôjde ročne vyše 1,4 milióna eur. Najväčšia čiastka, asi 1,16 milióna eur by mala smerovať na liečbu. Vyplýva to z Národného programu prevencie HIV/AIDS v Slovenskej republike na roky 2013-2016, ktorý dnes schválila vláda. Na dnešné rokovanie kabinetu ho predložila ministerka zdravotníctva.

slovakia

left justify in out

Od roku 1985 do 27. septembra 2013 bolo u občanov SR registrovaných 483 prípadov HIV infekcie, z toho v 414 prípadoch u mužov a v 69 prípadoch u žien. HIV infekcia prešla do štádia AIDS u 70 osôb. "Väčšina HIV infekcií bola v SR zaznamenaná v skupine mužov majúcich sex s mužmi," píše sa v materiáli. Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách, dlhodobo je najväčší výskyt v Bratislavskom kraji. Od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS na Slovensku bolo zaznamenaných spolu 49 úmrtí HIV infikovaných osôb. Z tohto počtu sa u 41 pacientov rozvinuli klinické príznaky AIDS. Najviac úmrtí bolo vo vekovej skupine 30 až 34-ročných osôb. Najmladší pacient zomrel vo veku 24 rokov, najstarší vo veku 85 rokov.

Vyšetrovanie anti-HIV protilátok je na Slovensku prístupné každému. "Poskytovaním kvalitnej liečby a dodržiavaním účinného liečebného režimu sa riziko prenosu HIV môže znížiť až o 96 percent, čo z antivírusovej liečby robí účinný preventívny nástroj," uvádza sa v dokumente. Na Slovensku sa ľudia s HIV/AIDS liečia na štyroch pracoviskách v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Martine a v Košiciach.

Strategickým cieľom vytýčeným OSN je docieliť do roku 2015 obrat v šírení pandémie HIV vo svete. Slovensko chce proti šíreniu ochorenia bojovať rôznymi aktivitami. Pôjde napríklad o šírenie informácií cez médiá, podporu činnosti liniek pomoci a poradní či vzdelávacích programov zameraných na mladých ľudí. Rezort zdravotníctva sa chce prostredníctvom regionálnych úradov verejného zdravotníctva venovať prevencii aj u marginalizovaných skupín obyvateľstva. V spolupráci s mimovládnymi organizáciami plánuje tiež zdravotnú výchovu pre mužov, ktorí majú sex s mužmi, u prostitútok, či narkomanov, ktorí si pichajú drogy. Prevencii sa chce venovať aj u vojakov vysielaných na misie mimo Slovenska, ale aj vo väzeniach či azylových domoch.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies