Ministerstvo zverejnilo prvú verziu envirostratégie Slovenska do roku 2030

NETKY.SK • 14 December 2017, 15:40 • 2 min
Ministerstvo zverejnilo prvú verziu envirostratégie Slovenska do roku 2030

BRATISLAVA - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zverejnilo prvý návrh Stratégie environmentálnej politiky SR do roku 2030. Dokument má priniesť systémové riešenia pre najväčšie environmentálne výzvy Slovenska, akými sú kvalita ovzdušia, odpady a lesy. Envirostratégiu 2030 pripravil Inštitút environmentálnej politiky MŽP SR na základe podnetov od 160 odborníkov a takmer 800 námetov od verejnosti.

slovakia

left justify in out

„Už dlhšie pociťujeme potrebu zjednotiť environmentálne pravidlá pre rôzne sektory, zlepšiť spoluprácu a vyriešiť kompetencie medzi rezortmi. Tieto otázky sú stále akútnejšie aj vzhľadom na problémy spojené s dôsledkami klimatickej zmeny, suchom, kvalitou ovzdušia, ochranou biodiverzity alebo environmentálnym vzdelávaním,“ uviedol minister László Sólymos (Most-Híd). Návrh novej envirostratégie považuje za dobrý základ pre vytváranie strategického rámca v oblasti ochrany životného prostredia.

 

Medzi hlavné opatrenia Envirostratégie 2030, ktoré majú ambíciu zlepšiť kvalitu životného prostredia aj zdravia obyvateľstva, patrí zjednodušenie systému a dodržiavanie bezzásahovosti v najvyššom stupni chránených území, udržateľná ťažba dreva, podpora obehovej ekonomiky a motivačný systém poplatkov za odpad. Ďalšími opatreniami sú odklon od skládkovania, útlm výroby energie z uhlia a zavedenie environmentálnej výchovy do formálneho vzdelávania.

 

Podľa štátneho tajomníka envirorezortu Norberta Kurillu je dokument výborným odrazovým mostíkom aj pri prechode na zelenú ekonomiku. "Princípy zelenej ekonomiky, ktorej súčasťou je aj obehové hospodárstvo, sa musia uplatňovať už od spolupráce s dizajnérmi a výrobnými spoločnosťami, čím sa podporí ekologická výroba tovarov a produktov, predĺži ich životnosť, cez minimalizáciu spotreby až po triedenie a recykláciu a znovuvyužitie odpadov v hospodárstve," vyhlásil.

 

Zelené verejné obstarávanie má byť preto pre vybrané kategórie záväzné a zjednodušené cez pripravené formuláre podľa obstarávaných produktov tak, aby bolo všetkým verejným obstarávateľom zrozumiteľné spolu so všetkými jeho výhodami počas celého životného cyklu využívaných tovarov a služieb. "Takéto a ďalšie podobné systémové opatrenia navrhuje nová Envirostratégia 2030," doplnil Kurilla.

 

Podľa riaditeľa Inštitútu environmentálnej politiky Martina Haluša začal koncom novembra proces strategického environmentálneho hodnotenia dokumentu, ktorý by mal trvať do konca marca 2018. Následne bude dokument predložený do medzirezortného pripomienkovania a na schválenie vládou SR. "Stratégiu sme sa snažili písať tak, aby bola relatívne stručná a čitateľná aj pre širšiu verejnosť," uzavrel Haluš.

 

Verejnosti je prvá verzia Envirostratégie 2030 k dispozícii na webe ministerstva https://www.minzp.sk/iep/strategicke-materialy/envirostrategia-2030/.

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
peter bercik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies