MH už s Rosatomom o novej jadrovej elektrárne nerokuje

NETKY.SK • 29 December 2013, 10:29 • 2 min
MH už s Rosatomom o novej jadrovej elektrárne nerokuje

BRATISLAVA - Do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach môže vstúpiť aj iný strategický investor. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský pritom nevylúčil obnovenie rokovania s Rosatomom, musí však modifikovať svoje požiadavky.

slovakia

left justify in out

Rokovania s ruskou spoločnosťou Rosatom o jeho vstupe do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach považuje Ministerstvo hospodárstva SR (MH) nateraz za ukončené. "V tejto chvíli nemáme nejaký záväzok voči Rosatomu, že majú nejakú exkluzivitu. Rokovania sa nepodarilo uzavrieť, pretože ich požiadavky v tejto chvíli zo strany štátu nevieme naplniť, a tým pádom sme rokovania ukončili. Ale nevylučujeme obnovenie rokovaní, pokiaľ budú svoje požiadavky modifikovať,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Ruský investor sa pred niekoľkými mesiacmi vyjadril, že do konca tohto roka príde s novou ponukou. Minister však o nej zatiaľ nie je informovaný. Kompetentní nenašli s ruským investorom spoločnú reč najmä v otázke garancie výkupných cien elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni. To bola jedna z podmienok spoločnosti Rosatom pre vstup do projektu. To si však súčasné vedenie ministerstva nevedelo predstaviť. 

Do projektu tak môže vstúpiť aj iný strategický investor. "Nemôžeme vylúčiť nič. Prebieha množstvo neformálnych stretnutí napríklad na úrovni veľvyslancov, ktorí sa pýtajú na to, a priamo nepriamo naznačujú, že by mohli mať záujem. Ale nebudem radšej nikoho menovať,“ dodal Malatinský. Projekt podľa neho pokračuje aj naďalej. Celá činnosť okolo tohto projektu ide naďalej s terajšou vlastníckou štruktúrou. To znamená, že máme partnera ČEZ a naďalej sa robí na environmentálnej štúdii,“ konštatoval Malatinský. Práve česká energetická spoločnosť ČEZ chce vycúvať z Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá má projekt výstavby novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach uskutočniť. 

Rosatom sa už viackrát vyjadril, že sa myšlienky zúčastniť sa na výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach nevzdáva. Rusi by si vedeli predstaviť, že s výstavbou nového jadrového bloku by sa mohlo začať v roku 2021. Výkon jadrového bloku by bol na úrovni 1 200 megawattov. Podľa analýzy, ktorú ruská spoločnosť zverejnila na jednej energetickej konferencii, počas výstavby jadrovej elektrárne by našlo prácu 6 200 ľudí, počas jej samotnej prevádzky zhruba 500 pracovníkov. Rosatom vypočítal, že počas výstavby by domáci dodávatelia zarobili od 1,2 mld. až do 3 mld. eur, asi 30 % z hodnoty projektu. Štátna kasa by si mala prilepšiť o 470 mil. eur. 

Prípravné práce na projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach pokračujú podľa plánu. Firma JESS už ukončila výberové konanie na spracovateľa EIA. Na základe podpísanej zmluvy EIA vypracuje spoločnosť AMEC. V septembri sa začali prvé práce súvisiace s procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktoré by mali byť ukončené do polovice roka 2016. V uplynulých mesiacoch tiež spoločnosť dopracovala štúdiu seizmicity a geologických pomerov, ktorá potvrdila realizovateľnosť projektu v danom území z pohľadu prírodných špecifík danej oblasti. Do roku 2016 počíta spoločnosť JESS s prípravou infraštruktúry, ako aj s činnosťami súvisiacimi s pripojením do prenosovej sústavy SR. 

Podľa štúdie realizovateľnosti reálne uvedenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. Nová jadrová elektráreň, ktorá by mala vyrásť na mieste odstavovanej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, môže mať výkon až 2 400 megawattov. V rámci štúdie realizovateľnosti bolo analyzovaných šesť projektov tlakovodných elektrární od dodávateľov Areva, Atmea, konzorcium MIR 1200, Korea Electric Power Corporation, Mitsubishi a Westinghouse. Štúdia taktiež ukázala, že najvýhodnejší model zabezpečenia hlavného kontraktu je dodávka na kľúč, zahŕňajúca všetky dodávky a služby spojené s výstavbou a uvedením do prevádzky. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 mld. eur do 6 mld. eur. 

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska vznikla koncom roka 2009. Základné imanie spoločnosti bolo stanovené na 216,357 mil. eur. Štát má vo firme JESS 51-percentný podiel a skupina ČEZ drží zvyšných 49 % akcií. Manažérska kontrola podľa dohody oboch partnerov funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov. Za strategického partnera pri výstavbe novej jadrovej elektrárne si vybrala spoločnosť ČEZ ešte prvá vláda Roberta Fica na základe prieskumu trhu, ktorý vykonalo Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením vtedajšieho ministra Ľubomíra Jahnátka.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies