Medzi Islandom a Veľkou Britániou vznikla rekordne veľká vlna

NETKY.SK • 14 December 2016, 18:37 • 2 min
Medzi Islandom a Veľkou Britániou vznikla rekordne veľká vlna

LONDÝN - Najvyššia morská vlna zaznamenaná meteorologickou bójou sa vyskytla v severnej časti Atlantického oceánu. Vlna vysoká 19 metrov vznikla medzi Islandom a Veľkou Britániou, neďaleko Vonkajších Hebríd, informovala dnes Svetová meteorologická organizácia (WMO).

slovakia

left justify in out

Jej vzniku predchádzal prechod veľmi silného studeného frontu s vetrom s rýchlosťou 43,8 uzla (22,5 metra za sekundu) dňa 4. februára 2013, uviedla stanica BBC. Podľa WMO, ktorá tieto údaje zverejnila, bol predchádzajúci rekord 18,275 metra nameraný v decembri 2007. Aj táto vlna vznikla v severnom Atlantiku.

 

Nebola však celkom najväčšou známou vlnou. V roku 2002 zbadala loď v severnom Atlantiku vlnu vysokú až 29 metrov. Uvedená meteorologická bója patrí do siete morských automatizovaných meteorologických staníc britského Meteorologického úradu. Je označená ako K5 a nachádza sa v severnom Atlantiku - oblasti vymedzenej kanadskou pevninou, južným pobrežím Islandu a západným pobrežím Británie.

 

Cirkulácia vzduchu a tlakové systémy vyvolávajú v zime extratropické cyklóny, ktoré bývajú niekedy označované ako bomby, dodala WMO. Výška vlny sa meria od hrebeňa jednej po najnižší bod druhej, dodala BBC.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies