Maďarič: Budeme sa snažiť dosiahnuť 20 miliónov eur pre Fond na podporu umenia

NETKY.SK • 1 September 2015, 09:54 • 2 min
Maďarič: Budeme sa snažiť dosiahnuť 20 miliónov eur pre Fond na podporu umenia

BRATISLAVA - Minister kultúry Marek Maďarič sa bude snažiť v ďalších rokovaniach o definitívnom návrhu štátneho rozpočtu dosiahnuť avizovaných 20 miliónov eur pre novovzniknutý Fond na podporu umenia.

slovakia

left justify in out

V aktuálnom návrhu by mal mať fond k dispozícii 14,5 milióna eur, z toho desať miliónov bude pochádzať priamo z rozpočtu ministerstva kultúry (MK). Zvyšok z osobitného príspevku z odvodov prevádzkovateľov hazardných hier, ktorí ich uhradia do štátneho rozpočtu.

 

Maďarič pripomenul, že rozpočet nie je definitívne uzavretý, pričom jeho rezort, podobne ako ostatné, budú ešte na túto tému hovoriť s ministrom financií Petrom Kažimírom.

 

"Ale už dnes ide pre konkrétne oblasti umenia o 50-percentné navýšenie oproti pôvodnému stavu. Máme aj ďalšie svoje priority, ale toto je určite jedna z vecí, keď bude definitívne rokovanie o rozpočte, aby sa konečná čiastka čo najviac priblížila k avizovaným 20 miliónom eur. Keď sa tvoril program vlády, tak sme mali gentlemanskú dohodu, že to bude na takejto úrovni," priblížil Maďarič pre TASR.

 

Na základe aktuálneho návrhu rozpočtu na budúci rok má mať ministerstvo kultúry vyše 202 miliónov eur, tento rok disponuje takmer 192 miliónmi eur.

 

Fond je nová verejnoprávna inštitúcia, ktorá nahradí významnú časť dotačného systému MK. Z predmetnej sumy bude fond poskytovať príspevky na projekty kultúrnych aktivít v oblasti pamäťových inštitúcií, umenia, časti programu Pro Slovakia, ako aj nehmotného kultúrneho dedičstva a kultúrno-osvetovej činnosti. Tie v súčasnosti patria medzi dotačné programy ministerstva. Tento rok mohlo na dotácie použiť 20 miliónov eur. Po vzniku fondu využije 10 miliónov eur na svoj dotačný systém a 10 miliónov eur pre fond. Ďalších 10 miliónov eur mal tvoriť už spomínaný príspevok z odvodov prevádzkovateľov hazardných hier.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies