Lavrov: Japonsko by nemalo rátať s rýchlym riešením sporu o Kurilské ostrovy

NETKY.SK • 4 December 2016, 09:11 • 2 min
Lavrov: Japonsko by nemalo rátať s rýchlym riešením sporu o Kurilské ostrovy

MOSKVA - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov varoval Japonsko, že nemôže očakávať skoré dosiahnutie prelomu v riešení územného sporu s Ruskom, ktorého predmetom sú Kurilské ostrovy. Vyjadril sa tak po stretnutí s japonským rezortným partnerom Fumiom Kišidom v Moskve, ktoré sa uskutočnilo krátko pred nadchádzajúcou cestou ruského prezidenta Vladimira Putina do Japonska.

slovakia

left justify in out

Urovnanie dlhoročného sporu o súostrovie, ktoré je v súčasnosti spravované Ruskom, si podľa Lavrova vyžaduje usilovnú prácu, pričom nie je prospešné, ak médiá vykresľujú túto záležitosť "v konfrontačnom duchu" alebo podnecujú k "prehnaným očakávaniam". Ruský minister tiež naznačil, že Moskva považuje za kľúčovú podmienku úspechu v rokovaniach o Kurilách pokrok v ekonomických vzťahoch s Tokiom.


Kišida sa v piatok stretol v Petrohrade aj priamo s Putinom, ktorému odovzdal osobný odkaz od japonského premiéra Šinzóa Abeho.


Spor o štyri ostrovy ležiace severovýchodne od japonského Hokkaida neustále komplikuje vzťahy medzi Moskvou a Tokiom a bráni im v podpísaní mierovej zmluvy, ktorá by oficiálne ukončila nepriateľstvo oboch krajín, pretrvávajúce ešte z čias druhej svetovej vojny. Japonský premiér Abe tento rok dvakrát navštívil Rusko, čo vyvolalo úvahy o tom, že sa obe krajiny snažia túto záležitosť riešiť.


Rusko vyhlasuje, že trvá na vyhlásení z roku 1956, v ktorom Sovietsky zväz deklaroval pripravenosť odovzdať Japonsku dva zo štyroch sporných ostrovov. Ako však zdôraznil Lavrov, tomuto kroku by malo predchádzať podpísanie mierovej zmluvy medzi Japonskom a Ruskom.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies