Krištúfková: Navrhované zvýšenie materskej dávky nestačí

NETKY.SK • 17 December 2016, 16:24 • 2 min
Krištúfková: Navrhované zvýšenie materskej dávky nestačí

BRATISLAVA - Poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky za hnutie Sme rodina Petra Krištúfková, zvýšenie materskej dávky a rodičovského príspevku, ktoré v stredu schválila vláda, vníma ako krok dopredu oproti terajšiemu stavu.

slovakia

left justify in out

Materská dávka by sa mala od mája budúceho roka zvýšiť zo 70 % na 75 % z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. "Z nášho pohľadu to však určite nestačí, ak chceme hovoriť o podpore pre rodiny. Materská dávka je hradená z nemocenského poistenia, teda je to dávka, ktorú si v podstate matka platí dopredu na poistnom, pričom napr. živnostníčky alebo matky študentky, alebo tie, ktoré boli v tzv. ochrannej lehote nezamestnané ani zďaleka nemôžu počítať s takou materskou dávkou, ako je to prezentované," reagovala pre agentúru SITA Krištúfková.


"Zvýšenie rodičovského príspevku je podľa mňa aj výsledkom nášho tlaku, keď sme cez opozičné návrhy zákonov viackrát túto dávku navrhli zvýšiť. Môj návrh vychádzal z toho, že príspevky pre rodičov detí do troch rokov treba zjednotiť. Ak matka dá dieťa napríklad do jasieľ, má nárok na príspevok na opatrovanie vo výške 280 eur. Ak sa stará o dieťa doma, dostáva 203 eur. Preto sme navrhli rodičovský príspevok na sumu 280 eur, a to budeme aj ďalej presadzovať," dodala s tým, že rovnako na januárovej schôdzi predložia návrh na zmeny v náhradnom výživnom, aby sa aj osamelí rodičia dostali k peniazom, ktoré im patria. "Hnutie Sme rodina bude presadzovať aj zvýšenie prídavkov na deti, aj daňového bonusu. Podpora rodín je naša priorita," uzavrela Krištúfková.


Zvýšenie materskej dávky vyplýva z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý schválila vláda. Táto dávka by mala dosahovať takmer 100 % čistého príjmu, ktorý mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku. Materskú dávka sa naposledy zvýšila od začiatku tohto roka, a to zo 65 % na terajších 70 % z hrubej mzdy zamestnanca, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Priemerná mesačná suma materskej dávky má budúci rok podľa rezortu práce a sociálnych vecí predstavovať 518,8 eura, čo je v porovnaní so súčasnosťou nárast o 34,60


Vláda tiež schválila návrh novely zákona o rodičovskom príspevku. Rodičovský príspevok by sa mal od mája budúceho roka zvýšiť zo súčasných 203,20 eura na 213,20 eura.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies