Kresťania v celom svete dnes začínajú sláviť Vianoce, sviatky pokoja a lásky

NETKY.SK • 24 December 2014, 22:54 • 3 min
Kresťania v celom svete dnes začínajú sláviť Vianoce, sviatky pokoja a lásky

BRATISLAVA - Vianoce - sviatky pokoja a lásky začínajú dnes na Štedrý deň sláviť viac ako dve miliardy kresťanov v celom svete.

slovakia

left justify in out

Pripomínajú si narodenie Ježiša Krista ako chudobného dieťaťa v betlehemskej jaskyni, jeho vstup do dejín ľudstva, ktorému priniesol spásu. Liturgickým obsahom sviatkov je oslava toho, že Boh sa stal človekom, prijal ľudskú prirodzenosť, aby cez jeho poníženie, smrť a vzkriesenie človek mohol prijať účasť na Božom živote.
     

Na Slovensku je v mnohých kresťanských rodinách zvykom dodržiavať na Štedrý deň pôst ako symbol pokory a vyjadrenie úcty príchodu malého Ježiška na svet. Slávnostná spoločná štedrovečerná večera symbolizuje jednotu rodiny, ktorá by sa mala pri spoločnom stole stretávať aj celý nasledujúci rok. Na štedrovečernom stole v rodinách nechýbajú oblátky s medom, orechy či jablká, cesnak, diétna kapustnica bez klobásy, vyprážaná ryba so šalátom. Rozdiely v jedlách súvisia s regionálnymi tradíciami, niekde sa na Štedrý večer jedáva šošovica, alebo hubová či fazuľová polievka, opekance s makom a iné. Súčasťou štedrovečernej atmosféry je vyzdobený vianočný stromček a v katolíckych rodinách nechýbajú pri stromčeku jasličky či betlehemy s postavami Márie, Jozefa a Ježiška, s pastiermi, zvieratami, tromi mudrcmi z Východu a ďalšími.

    

Neodmysliteľnou súčasťou Štedrého večera v rímskokatolíckych kostoloch sú polnočné omše a tiež skoršie sv. omše (napríklad už o 22.00 h), na ktoré prichádzajú najmä rodiny s deťmi či starší ľudia. Spievajú sa vianočné koledy a piesne, medzi nimi svetoznáma rakúska pieseň Tichá noc...
     

V Gréckokatolíckej cirkvi sa na Štedrý deň v ranných hodinách koná v chrámoch modlitba - tzv. kráľovské hodiny (cárske časy), počas ktorých sa čítajú žalmy zo Starého a Nového zákona týkajúce sa Kristovho narodenia. Poobede okolo 16.00 h sa v chrámoch slávi veľká večiereň s božskou liturgiou sv. Bazila Veľkého. Na rozdiel od Rímskokatolíckej cirkvi sa v gréckokatolíckych chrámoch neslúži polnočná liturgia ale tzv. veľké povečerie (okolo 21.00 alebo 22.00 h). Gréckokatolíci sa na slávenie veľkého povečeria zhromažďujú po štedrovečernej večeri.
     

V evanjelických chrámoch sa slávnostné štedrovečerné služby Božie konajú už popoludní (okolo 16.00 či 17.00 h, alebo podvečer. Slávnostné bohoslužby sa konajú aj v kostoloch ďalších kresťanských cirkví.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies