Kaliňák: To, že ÚPN sídli v prenajatých priestoroch, nie je problém

NETKY.SK • 22 December 2014, 12:45 • 2 min
Kaliňák: To, že ÚPN sídli v prenajatých priestoroch, nie je problém

BRATISLAVA - Skutočnosť, že Ústav pamäti národa (ÚPN) sídli od svojho vzniku len v prenajatých priestoroch, pričom ho onedlho ho čaká ďalšie sťahovanie, nie je podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) problém. Zdôraznil totiž, že ide o štátnu, nie súkromnú ustanovizeň.

slovakia

left justify in out

ÚPN aktuálne sídli v budove ministerstva dopravy, z ktorej sa musí odsťahovať. Rezort dal ústavu dve ponuky, ktoré Kaliňák považuje za veľmi dobré. "ÚPN nie je súkromná spoločnosť, sú štátni a ak majú korektnú zmluvu so štátom, nevidím v päťročnom prenájme žiaden problém. Ak majú potrebu byť samostatní, môžu si budovu kúpiť," odkázal Kaliňák.
     

Zamestnanci ÚPN vyzvali ešte v novembri v otvorenom liste predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD), aby definitívne vyriešil problém sídla ústavu. Vyjadrili zároveň nespokojnosť s plánom presťahovať ústav do priestorov budovy na Miletičovej ulici, ktorú vlastní ministerstvo dopravy, keďže je podľa nich v havarijnom stave.
     

Vo svojom otvorenom liste adresovanom najvyšším ústavným činiteľom zamestnanci ÚPN pripomenuli, že motívom zriadenia ÚPN bolo budovanie slobodnej a spravodlivej spoločnosti po zmenách, ktoré priniesol november 1989. V tejto súvislosti poukázali na to, že výkonnej moci bola uložená povinnosť finančne a materiálne zabezpečiť činnosť ústavu. "Zákon výslovne uviedol povinnosť zabezpečiť sídlo ÚPN," zdôraznili pracovníci ústavu vo svojom liste.
     

Skonštatovali zároveň, že táto povinnosť doteraz nebola skutočne naplnená a ústav pracoval počas svojej existencie v provizórnych podmienkach. Aj súčasnú ponuku prenájmu od ministerstva dopravy považujú pracovníci ÚPN za provizórium, ktoré nerieši potreby a nároky pri zabezpečovaní činností ústavu.
     

Zamestnanci ÚPN v liste napísali, že aj keď vláda dnes koná v zastúpení svojho člena ministra dopravy Jána Počiatka, osobnú zodpovednosť za riešenie problému má aj predseda vlády Robert Fico. V otvorenom liste ho preto vyzvali, aby "vyriešil problém primeraného sídla ÚPN".twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies