Japonsko odvolá veľvyslanca z Ruska v spore okolo ostrovov

NETKY.SK • 2 November 2010, 11:46 • 2 min
Japonsko odvolá veľvyslanca z Ruska v spore okolo ostrovov

Japonsko odvolá veľvyslanca z Ruska v spore okolo ostrovov

slovakia

left justify in out

Japonsko dočasne odvolá svojho veľvyslanca z Moskvy v dôsledku najnovšej diplomatickej roztržky s Ruskom okolo sporných ostrovov. Oznámil to dnes japonský minister zahraničných vecí Seidži Maehara.
      Oznámenie prišlo deň po tom, ako ruský prezident Dmitrij Medvedev napriek varovaniam z Tokia navštívil jeden zo štyroch ostrovov v Južných Kurilách, na ktoré si robia nárok obe krajiny. Maehara si v pondelok predvolal ruského veľvyslanca v Japonsku, aby mu odovzdal oficiálny protest.
      Japonský premiér Naoto Kan, pre ktorého ide o ďalší problém po ťažkostiach s podporou v parlamente, ekonomikou i kritikou jeho postupu v spore s Čínou, označil návštevu Medvedeva za "poľutovaniahodnú". Napriek tomu sa chce s ruským prezidentom stretnúť na summite Ázijsko-pacifickej hospodárskej spolupráce (APEC), ktorý sa bude v polovici novembra konať v japonskej Jokohame, informoval jeho hovorca.
      Spor o Južné Kurily, v Japonsku nazývané Severné teritóriá, bráni podpisu oficiálnej mierovej dohody medzi Moskvou a Tokiom. Japonsko už desaťročia žiada vrátenie štyroch ostrovov, obsadených sovietskymi jednotkami v závere druhej svetovej vojny. Región medzi ruským polostrovom Kamčatka a japonskými ostrovom Hokkaidó je z hospodárskeho hľadiska cenný pre nerastné bohatstvo a bohaté loviská rýb.

Zdroj: TASR/Reuterstwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies