IS v Mósule a okolí vyrábal zbrane vo veľkom: Kompotenty boli z Turecka

NETKY.SK • 14 December 2016, 10:04 • 2 min
IS v Mósule a okolí vyrábal zbrane vo veľkom: Kompotenty boli z Turecka

ARBÍL/LONDÝN - Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) sa v irackom meste Mósul a jeho okolí venovala výrobe zbraní, a to v priemyselnom meradle.

slovakia

left justify in out

Na výrobu využívala komponenty dovážané väčšinou z Turecka. Konštatovala to vo svojej dnes zverejnenej správe v Británii sídliaca organizácia Conflict Armaments Research (CAR), ktorá sa venuje monitorovaniu tokov zbraní vo svete.

 

Zistenia CAR nasvedčujú tomu, že IS mal spoľahlivú zásobovaciu trasu medzi Tureckom a Irakom, čo džihádistom umožnilo vyrábať v Mósule a okolí desiatky tisíc zbraní.

 

Zverejnený dokument vychádza z analýzy zbraní nájdených priamo vo výrobných zariadeniach a na bojiskách počas operácie irackých vládnych síl, ktorá sa začala v októbri a jej cieľom je opätovné dobytie Mósulu.

 

Iracké jednotky v Mósule narazili na tvrdý odpor džihádistov a momentálne kontrolujú len asi štvrtinu územia mesta ovládaného doteraz IS.

 

Výkonný riaditeľ CAR James Bevan v správe upozorňuje, že schopnosť IS vyrábať zbrane sa ofenzívou vládnych síl na Mósul nezmenšila, pretože väčšine dobre vycvičených a vyškolených džihádistov sa podarilo z mesta ujsť do Sýrie a južného Turecka. Bevan uviedol, že džihádisti si vysoko cenia technické schopnosti a sú preto schopní urobiť čokoľvek, aby ich ochránili.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies