Horúčavy môžu poškodiť elektroniku, citlivé sú najmä batérie

NETKY.SK • 2 Júl 2012, 07:17 • 2 min
Horúčavy môžu poškodiť elektroniku, citlivé sú najmä batérie

Horúčavy môžu poškodiť elektroniku, citlivé sú najmä batérie

slovakia

left justify in out

img

Počas horúčav treba myslieť aj na elektronických pomocníkov. Moderné produkty informačných technológií sú vybavené odolnými systémami, ale aj tie majú limity. Produkty určené pre používanie na dovolenke, akými sú fotoaparáty a kamery, majú pomerne široký rozsah prevádzkových teplôt od nula do 45 stupňov Celzia, keď sú úplne vypnuté, mali by príležitostne  vydržať aj skladovanie pri teplote do 60 stupňov Celzia. Omnoho citlivejšia ako samotný prístroj je však batéria.
      "Všeobecne platí, že čím vyššia je operačná teplota, pri ktorej je batéria používaná, tým kratšia je jej životnosť, preto by sa nemali batérie vystavovať vyšším teplotám. Pre všetky typy článkov by mala byť optimálna operačná teplota batérie približne od 20 do 25 stupňov Celzia," uviedol pre TASR Branislav Kadlub zo spoločnosti Nay. Ozrejmil, že v prostredí s vyššou teplotou by sa mala batéria zo zariadenia vybrať, keď sa nepoužíva.
      "Rozhodne by sa nemala vystavovať teplotám vyšším ako 60 °C, je teda potrebné sa vyhýbať jej dlhšiemu umiestneniu vo vyhriatom aute alebo na priamom slnku. Pri silných zdrojoch tepla sa môže batéria deformovať, prasknúť, v krajnom prípade aj explodovať," upozornil Kadlub. Pozornosť treba podľa jeho slov venovať aj mechanickým súčiastkam, akými sú napríklad objektívy, ktoré sa môžu pod vplyvom vysokej teploty a priameho slnečného žiarenia poškodiť aj mechanicky. Pre ochranu kamier a fotoaparátov na cestách sa preto odporúčajú puzdrá zo špeciálnych materiálov so schopnosťou tepelnej izolácie a ochrany proti nárazom. 
      Obdobné pravidlá ako pri fotoaparátoch platia aj pre batérie v mobilných telefónoch, tabletoch a notebookoch. Napriek vysokej odolnosti telefónov proti slnečnému žiareniu sa neodporúča nechávať mobily na priamom slnku. Nebezpečenstvo vzniká aj v prípade, keď sa telefón nechá na palubnej doske alebo za zadným sklom auta, kde sa môže prehriať na dvojnásobok teploty ovzdušia. "Pri starších typoch telefónov hrozí, že sa na slnku prehrejú plasty, čo môže ovplyvniť okrem batérie aj polovodiče a elektroniku mobilu. Vysokým prehriatím vysielacej časti môže odísť signál. Staršie displeje telefónov môžu na teple prestať zobrazovať znaky," priblížil Kadlub.
      Za najcitlivejšie na okolitú teplotu sa pokladajú notebooky, ktoré sú štandardne určené pre využívanie pri normálnej izbovej teplote. Na pláži je notebook vhodné schovať do tieňa, vyhýbať sa má tiež dlhšiemu uskladneniu vo vyhriatom aute. Ak sa prístroj pod vplyvom tepla správa podozrivo, odborníci radia okamžite ho vypnúť a odložiť na chladnejšie miesto, kým sa neprispôsobí teplote okolia. "Pri notebookoch, ktoré sa používajú dlhšiu dobu ako šesť mesiacov, je istejšie pred dovolenkou vykonať preventívne čistenie systému a ventilátora. Usadené nečistoty a prach totiž vytvoria v chladiacom systéme nepriedušný film, ktorý bráni odvodu horúceho vzduchu a nadmerne zvyšuje otáčky," radí Kadlub.
      Pre elektroniku predstavujú v období dovoleniek riziko aj extrémne zmeny teploty, ktoré spôsobujú zrážanie vlhkosti. Pri návrate z podmorského akvária či jaskyne sa preto odporúča dať prístrojom čas na vytemperovanie. "Opaľovací krém, zvyšky z rýchleho občerstvenia alebo kvapky morskej vody sú pri manipulácii s elektronickými prístrojmi tiež nebezpečné. Môžu zatiecť pod tlačidlá, odkiaľ pri horúčavách môžu putovať ďalej k citlivej elektronike. Následkom môže byť nepríjemný zápach alebo aj porucha funkcie tlačidiel. Odporúčame vyhýbať sa používaniu tašky, v ktorej je uložená elektronika na nosenie krémov, či fľaštičiek s rôznym obsahom," uzavrel Kadlub.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies