Galapágy čelia evolučnému vývoju

NETKY.SK • 19 December 2018, 19:51 • 2 min
Galapágy čelia evolučnému vývoju

EKVÁDOR – Keď zmiznú oblaky, rovníkové Slnko sa tiahne ponad kráter sopky a odhaľuje súostrovie, kde podľa filozofa Charlesa Darwina začal prvotný vývin živých organizmov na našej planéte.

slovakia

left justify in out

V boji proti vymieraniu na týchto ostrovoch Darwin videl plán pre pôvod každého druhu, vrátane človeka. Ani on však nemohol rátať s tým, že pre miestne obyvateľstvo je evolúcia organizmov stále najväčšou skúškou.

 

img

súostrovie Galapágy 

 

Keďže zmena klímy ohrieva svetové oceány, tieto ostrovy sú takpovediac epicentrom. Vedci majú z dnešnej situácie veľké obavy. Galapágy sa rozprestierajú na križovatke troch oceánskych prúdov, tiahnu sa ponad jedného z najničivejších poveternostných príkladov v našom svete. Jeho meno je  El Niño a spôsobuje rýchle a extrémne ohrievanie oceánov vo východných tichomorských trópoch. El Niňo je periodicky sa opakujúca odchýlka v systéme morského prúdenia v Tichom oceáne, keď sa výrazne zvyšuje prísun povrchovej teplej vody smerom zo západnej časti Tichého oceánu po západné pobrežie Južnej Ameriky.

 

img

 

Výskum z roku 2014 varoval, že rastúce teploty oceánov spôsobujú, že El Niño je aktívnejší a intenzívnejší. UNESCO (Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru) varuje, že Galapágy patria kvôli neustálemu otepľovaniu zeme medzi najohrozenejšie časti sveta.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies