Francúzsko chce bankovú daň aj od českých dcér svojich bánk

NETKY.SK • 14 December 2010, 10:41 • 2 min
Francúzsko chce bankovú daň aj od českých dcér svojich bánk

Francúzsko chce bankovú daň aj od českých dcér svojich bánk

slovakia

left justify in out

Francúzsko sa chystá vyberať dane na cudzom území, prvýkrát od koloniálnych čias. Novú bankovú daň by totiž podľa vlády v Paríži mali od budúceho roka platiť aj dcérske spoločnosti francúzskych bánk v zahraničí, vrátane českej Komerčnej banky (KB). Informuje o tom denník Mladá fronta Dnes (MfD).
      "Poplatok sa podľa dostupných informácií týka aj dcérskych spoločností v zahraničí," potvrdil hovorca pražského ministerstva financií Jakub Haas. Dodal, že ministerstvo odvody bánk do zahraničia sleduje, ale analýzy nezverejní. Noviny preto na základe neoficiálnych informácií odhadli, že KB by mala poslať svojej matke na zaplatenie dane 70 miliónov Kč ročne (2,78 milióna eur).
      KB na priamu otázku MfD uviedla, že nebude mať povinnosť odvádzať peniaze francúzskemu štátu. Nevylúčila však, že pošle peniaze svoje matke.
      Česko si pritom v Bruseli ako jediné v Európskej únii dohodlo výnimku, že daň pre banky na svojom území zavádzať nebude. Ale susedné krajiny daň chystajú. Ministerstvo financií v Prahe v tejto súvislosti pripustilo, že ak by nová daň spôsobila "disproporčné nastavenie podmienok medzi bankami na európskej úrovni, bude zavedenie bankových poplatkov zvažovať".
      Zahraničných vlastníkov majú aj ďalšie české banky. Matkou ČSOB je belgická KBC, Českej sporiteľne rakúska Erste a UniCredit Bank talianska UniCredit.
      Ako to bude v skutočnosti, je otázkou výkladu francúzskeho návrhu. "Komerční banka podľa našich informácií nebude platcom tejto francúzskej dane a nebude mať povinnosť odvádzať dane francúzskemu štátu," uviedla Monika Klucová, hovorkyňa KB.
      Jej matka Société Générale nesmie totiž KB priamo požiadať o príspevok na daň pre francúzsky štát. Banka je povinná platiť dane predovšetkým tam, kde pôsobí.
      Suma 70 miliónov korún, ktoré by podľa odhadu MfD mala Société Générale odviesť do francúzskej štátnej pokladnice za svoju českú dcéru, je síce len zlomok zisku KB, ale aj nebezpečný precedens. Nie je dôvod, prečo by český bankový sektor, ktorý prežil finančnú krízu takmer bez úhony a bez pomoci štátu, mal prispievať na záchranu bankových systémov v zahraničí.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona