Figeľ: Ak má Čižnár zmysel pre stavovskú česť, mal by odstúpiť

NETKY.SK • 6 December 2014, 11:18 • 2 min
Figeľ: Ak má Čižnár zmysel pre stavovskú česť, mal by odstúpiť

BRATISLAVA - Jaromír Čižnár by sa mal vzdať postu generálneho prokurátora SR. Na takýto krok ho vyzval predseda KDH Ján Figeľ v súvislosti so štvrtkovým (4.12.) rozhodnutím Ústavného súdu (ÚS) SR.

slovakia

left justify in out

Ústavný súd potvrdil, že konanie prezidenta Ivana Gašparoviča bolo svojvoľné a v rozpore s jeho ústavnými právomocami, zosumarizoval verdikt Figeľ. Z jeho pohľadu to bol tretí prípad, keď Gašparovič zabránil výkonu mandátu a hrubo porušil ústavu. "Dvakrát ako Mečiarova pravá ruka v pozícii predsedu NR SR voči Františkovi Gauliederovi a Emilovi Spišákovi a tretíkrát "akoby člen Smeru" - podľa jeho vlastného vyjadrenia - v pozícii prezidenta republiky," vysvetlil predseda kresťanských demokratov.
      

Figeľ pripomenul návrh na obžalobu prezidenta za úmyselné porušenie ústavy z februára 2013, ktorý iniciovala opozícia. Spätne konštatuje, že bol oprávnený a bol vyjadrením "zodpovednej obhajoby ústavnosti".
      

"Vládnuca strana Smer sa rozhodla podporovať Ivana Gašparoviča v jeho konaní, v súlade so záujmom strany ovládnuť kontrolné orgány štátnej moci," vyčítal vládnej strane jej vtedajší postup. "Ak má v sebe Jaromír Čižnár, ktorý ubezpečoval verejnosť, že počká na rozhodnutie ÚS, zmysel pre stavovskú a občiansku česť, mal by sa postu GP vzdať," doplnil predseda KDH.
      

Senát ÚS SR vo štvrtok zrušil rozhodnutie bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča z 28. decembra 2012 nevymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Konštatoval, že nevymenovaním za generálneho prokurátora došlo k porušeniu základných práv Jozefa Čentéša. Čentéšovi I. senát ÚS SR pod vedením Ladislava Orosza zároveň priznal finančné odškodnenie vo výške 60.000 eur.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies