Fico: Spoločne sme oddémonizovali súdnictvo

NETKY.SK • 17 December 2014, 19:07 • 2 min
Fico: Spoločne sme oddémonizovali súdnictvo

BRATISLAVA - Dve najvyššie predstaviteľky súdnictva majú záujem spolupracovať so súčasnou vládou na zlepšovaní situácie v slovenskej justícii. Na tlačovej konferencii počas rokovania vlády to dnes uviedol premiér Robert Fico.

slovakia

left justify in out

Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková a predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová sa zúčastnili dnešného zasadnutia vlády. Tá mala na programe rekodifikáciu civilného procesného práva.
     

Podľa premiéra ich účasť zdôraznila význam týchto predpisov. Na rokovaní však bol vytvorený aj priestor na nastolenie základných priorít, ktoré chcú spoločne v slovenskej justícii dosiahnuť.
     

Fico vyjadril presvedčenie, že za posledný rok sa urobilo v tejto oblasti obrovské množstvo práce, ktoré bude viesť k zvýšeniu vykonateľnosti práva, k skráteniu dĺžky súdnych konaní a k zvýšeniu dôveryhodnosti slovenskej justície.
     

„S radosťou konštatujem, že je tu záujem ako pani predsedníčky Súdnej rady, tak i pani predsedníčky Najvyššieho súdu, bez zasahovania, samozrejme, do nezávislosti súdnej moci konštruktívne spolupracovať na týchto témach a vytvárať naďalej podmienky, aby justícia krok za krokom išla ďalej,“ oznámil.
     

„Použijem výraz, dúfam že sa panie predsedníčky nenahnevajú, ale my sme spoločne podľa môjho názoru oddémonizovali súdnictvo,“ uviedol Fico. To bolo podľa neho predmetom rôznych „komplikovaných personálnych vzťahov“. Pomohli ich odstrániť personálne zmeny vlády v Súdnej rade, zdôraznil. „Nastal nový čerstvý vietor v justícii,“ doplnil.
     

Bajánková a Švecová boli do svojich funkcií v septembri zvolené po tom, ako Smer-SD v parlamente odvolal člena Súdnej rady Dušana Čima a nahradil ho predsedom Okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Jánom Slovinským. Vláda tiež tesne pred voľbou vymenovala do Súdnej rady advokáta Jána Havláta, ktorý nahradil odvolaného sudcu Krajského súdu v Košiciach Jaroslava Chleboviča.
     

Fico dnes s odstupom času povedal, že cieľom bolo dostať justíciu do „kľudnejšej polohy“ bez zasahovania do jej rozhodovania alebo vnútorných pomerov.
     

„Som dokonca presvedčený, že keby sme tieto personálne zmeny v Súdnej rade neurobili, tak naďalej bojujeme s veľmi vážnou personálnou otázkou, pokiaľ ide o predsedníčku alebo predsedu Najvyššieho súdu alebo Súdnej rady,“ uviedol.
     

Bajánková a Švecová ocenili reformu civilného procesu, ktorú pripravilo ministerstvo spravodlivosti Tomáša Boreca a schválila vláda. Okrem diskusie ohľadom zlepšenia situácie v justícii dnes na rokovaní vlády predsedníčka Súdnej rady SR vzniesla požiadavku na riešenie nového sídla pre jej ústavný orgán. Ako Bajánková, tak i Švecová získali prísľub vlády, že sa ich priestorovou otázkou bude zaoberať.
     

„Je potrebné zdôrazniť aj to, že je potrebné vytvoriť skutočné podmienky pre riadne fungovanie súdnictva, a to dofinancovaním justície, riadnym zabezpečením odmeňovania administratívy, ako aj vytvorením celkového materiálneho zabezpečenia súdov, pretože tá situácia skutočne nie je na takej úrovni, že by sme mohli povedať, že funguje v tej požadovanej rovine,“ uviedla na tlačovej konferencii šéfka Súdnej rady Jana Bajánková.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies