Erste: Slovenské podniky patria k najmenej zadlženým v Európe

NETKY.SK • 11 November 2010, 14:09 • 2 min
Erste: Slovenské podniky patria k najmenej zadlženým v Európe

Erste: Slovenské podniky patria k najmenej zadlženým v Európe

slovakia

left justify in out

Slovenské, české a poľské firmy majú najnižšie dlhy v Európe a ich kapitálová návratnosť patrí k najvyšším v regióne, čo znamená, že sú atraktívnejšie pre investorov než ich západná konkurencia. Uviedla to vo svojej makroekonomickej analýze rakúska Erste Group Bank.
      Spomínané tri krajiny sú jedinými z členských štátov Európskej únie, kde hrubý dlh firiem nefinančného sektora bol za rok 2009 nižší než nimi vytvorená hrubá pridaná hodnota. Na porovnanie, priemer v eurozóne dosahuje 203 %, pričom najzadlženejšími krajinami sú Belgicko, Portugalsko a Írsko, kde hrubý dlh dosahuje viac než 300 % hrubej pridanej hodnoty.
      Zatiaľ čo vysoké dlhy firiem nefinančného sektora v priemyselne vyspelých ekonomikách ešte viac znižujú ich konkurencieschopnosť, krajiny strednej Európy si počas finančnej krízy udržali nízku zadlženosť a navyše dokázali zvýšiť produktivitu, povedal analytik Erste Group Bank Juraj Kotian.
      "Podstatne nižšia zadlženosť a vysoká návratnosť kapitálu bude naďalej firmám v strednej a vo východnej Európe zvyšovať atraktivitu v porovnaní s ich konkurenciou na západe," dodáva Kotian.
      Najvyššiu hrubú návratnosť kapitálu dosiahli podľa analýzy v nefinančnom sektore slovenské firmy, až 26 %, čo predstavuje najvyššiu hodnotu v Európskej únii. Dobrú pozíciu majú aj firmy v Litve, Rumunsku, Českej republike a Poľsku, kde dosiahla 15 %. Na porovnanie, priemer v eurozóne dosiahol minulý rok 8,1 % a v prípade švédskych, portugalských či belgických podnikov to bolo menej než 5 %.

Zdroj: TASR/Bloombergtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies