Elektronická komunikácia štátu s podnikateľmi sa pomaly rozbieha: Štátnemu rozpočtu ušetrila už 7,7 miliónov eur

NETKY.SK • 27 December 2017, 10:29 • 2 min
Elektronická komunikácia štátu s podnikateľmi sa pomaly rozbieha: Štátnemu rozpočtu ušetrila už 7,7 miliónov eur

BRATISLAVA - Pred tohtoročnými vianočnými sviatkami bolo do elektronických schránok doručených približne 5 miliónov rozhodnutí.

slovakia

left justify in out

Elektronická komunikácia štátu s podnikateľmi funguje povinne od 1. júla 2017 prostredníctvom portálu verejnej správy slovensko.sk.

 

Podľa podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho ušetril štát aj firmy. "Obálka s doručenkou plus poštovné stoja 1,55 eura. Štátnemu rozpočtu sme týmto zachránili 7,7 miliónov eur. Značné sumy a čas usporili občania a firmy, lebo cez portál spätne štátu podali 1,821 milióna podaní. Ľudia si na to postupne zvykajú," zdôvodil.

 

Spustenie elektronických schránok považuje Pellegrini za dôležité a správne rozhodnutie. Je to úspešný projekt napriek krátkodobému spomaleniu fungovania systému na jeseň tohto roka. "Štát musí do budúcna predvídať, že systém bude robustnejší a čoraz viac inštitúcií bude využívať elektronické podania. Bude treba niečo možno doladiť, zvýšiť nejaké funkcionality, aby to ľuďom vyhovovalo," uviedol sa tým, že schránky aj zmenili dizajn. Za funkčnosť doručovania zodpovedá zo zákona Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES).

 

O elektronické schránky v Slovenskej republike sa zaujímajú aj iné členské krajiny Európskej únie. "Takýto systém má šesť alebo sedem krajín v rámci v celej EÚ," uviedol Pellegrini s tým, že ho navštívilo niekoľko veľvyslancov. Boli by radi, keby počas bilaterálnej návštevy ozrejmil ich kolegom, ktorí majú na starosti informatizáciu, aj elektronické schránky.

 

Rok 2017 bol prvým ucelený rokom, kedy informatizáciu riadil Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Podľa NASES je Slovensko v prvej trojke krajín v oblasti otvorených dát so Slovinskom a Luxemburskom. Podľa Pellegriniho je to úspech, lebo v porovnaní s rokom 2016 je to pre SR posun z deviatej priečky na tretiu.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies