Ekonomika USA rastie a bude pokračovať v expanzii aj vo zvyšných mesiacoch roka

NETKY.SK • 21 September 2018, 15:40 • 2 min
Ekonomika USA rastie a bude pokračovať v expanzii aj vo zvyšných mesiacoch roka

WASHINGTON - Ekonomika Spojených štátov rastie a bude pokračovať v expanzii aj vo zvyšných mesiacoch tohto roka. Svedčí o tom zvýšenie kľúčového ukazovateľa ďalšieho vývoja najväčšieho svetového hospodárstva.

slovakia

left justify in out

Podľa prieskumu amerického inštitútu Conference Board kľúčový index hlavných ekonomických ukazovateľov (Leading Economic Index, LEI), ktorý predpovedá vývoj ekonomiky USA v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa v auguste zvýšil o 0,4 %.

 

Ekonómovia pritom očakávali, že index stúpne o 0,5 % po tom, ako v júli po revízii vzrástol o 0,7 % namiesto o 0,6 % pri predbežnom odhade. Ataman Ozyildirim, riaditeľ divízie Business Cycles v inštitúte, po zverejnení výsledkov skonštatoval, že augustový vývoj LEI poukazuje na solídny rast americkej ekonomiky v druhej polovici roka 2018.

 

A dodal, že aj väčšina z čiastkových indikátorov, z ktorých sa zostavuje LEI, v auguste posilnila. To podporilo vyhliadky na expanziu americkej ekonomiky o tri percentá vo zvyšných mesiacoch tohto roka.

 

Ozyildirim však zároveň upozornil, že tempo rastu kľúčového indexu sa od začiatku roka zmiernilo. Priemyselným podnikom, ktoré sú citlivejšie na hospodársky cyklus, môže preto na budúci rok hroziť spomalenie rastu.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies