Dnes si pripomíname Svetový deň boja proti AIDS

NETKY.SK • 1 December 2017, 06:00 • 2 min
Dnes si pripomíname Svetový deň boja proti AIDS

BRATISLAVA - S cieľom zvýšiť informovanosť o HIV a AIDS ako aj o možnostiach prevencie si v prvý decembrový deň už dvadsiaty deviaty raz pripomíname Svetový deň boja proti AIDS.

slovakia

left justify in out

Spoločným medzinárodným symbolom tohto dňa je červená stužka ako znak solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV alebo AIDS. Slovenský Červený kríž (SČK) pri tejto príležitosti organizuje sviečkové pochody mladých ľudí vo viacerých slovenských mestách.

 

„Počet ľudí žijúcich s HIV/AIDS narastá napriek tomu, že existujú možnosti prevencie. Práve prevencia je základnou témou, na ktorú sa aktivity Mládeže SČK v tejto oblasti zameriavajú,“ uviedla vo vyhlásení Silvia Kostelná zo SČK.

Slovensko patrí k členským štátom Európskej únie s najnižším výskytom HIV infekcie, v poslednom desaťročí však počet prípadov stúpa. K 30. júnu tohto roku žilo na Slovensku 728 ľudí s HIV infekciou. V posledných troch rokoch výskyt nových prípadov HIV infekcie predstavuje 80 až 90 nových prípadov ročne. Tento rok, do 30. júna, diagnostikovali 36 prípadov HIV.

 

Od začiatku monitorovania HIV/AIDS na Slovensku v roku 1985 zaregistrovali 934 prípadov infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti u Slovákov alebo cudzincov s trvalým pobytom na Slovensku. U 103 osôb (90 mužov, 13 žien) prešla HIV infekcia do štádia AIDS, chorobe podľahlo 64 ľudí.

 

Najviac HIV infikovaných ľudí žije vo väčších mestách a najvyšší výskyt je dlhodobo v Bratislavskom kraji.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies