Čižnár: Čentéš ma presviedčal, aby som kandidoval za šéfa GP

NETKY.SK • 8 December 2014, 13:33 • 2 min
Čižnár: Čentéš ma presviedčal, aby som kandidoval za šéfa GP

BRATISLAVA - Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára prehováral nevymenovaný kandidát na šéfa prokuratúry Jozef Čentéš na troch stretnutiach, aby vzal kandidatúru.

slovakia

left justify in out

„Iniciátorom bol pán Čentéš, dôvodom bolo, že ma prehováral, aby som dal súhlas na moju kandidatúru,“ povedal dnes Čižnár na tlačovej besede. Reagoval tak na Čentéšovo vystúpenie v nedeľnej debate v RTVS, s ktorým nebol Čižnár spokojný. „Vyzeralo to tak, akoby mi on dovolil kandidovať,“ hovoril Čižnár.

 

Čentéš v televíznej debate tvrdil, že po dohode podporil Čižnára v kandidatúre za šéfa prokuratúry. „Čižnár mi dal svoje slovo, že ak ústavný súd povie, že moje práva boli jeho postupom porušené, tak odstúpi. Ja som mu potom povedal, podporujem ťa a nebudem mať námietky, keď budeš kandidovať,“ povedal Čentéš v relácii O 5 minút 12, kde sa stretol s bývalým prezidentom Ivanom Gašparovičom. „Táto veta tam vôbec nezaznela,“ vyhlásil dnes Čižnár. Dodal, že prisľúbil odstúpiť v takom prípade, ak ústavný súd vyhlási, že svojou kandidatúrou porušil Čentešove práva. Túto vetu povedal prvý raz na ústavnoprávnom výbore parlamentu ako odpoveď na otázku poslanca Radoslava Procházku.

 

Podľa Čižnára inicioval Čentéš vlani v máji dve stretnutia na právnickej fakulte. „Jediná téma bola moja kandidatúra. Začal ma presviedčať, a to je ešte slabý výraz, aby som ju vzal,“ vravel generálny prokurátor. Pripomenul, že v tom čase kandidatúru odmietal, dokonca chcel odísť z prokuratúry ako takej. Na treťom stretnutí, ktoré Čentéš v nedeľu nespomenul, boli podľa Čižnára aj dvaja svedkovia. Tam Čentéš zopakoval presviedčanie s tým, že ak Čižnár neprijme kandidatúru, tak Čentéš podá na ústavný súd návrh na predbežné opatrenie, aby súd zastavil voľbu generálneho prokurátora. „Po tretíkrát ma presvedčil. Bral som do úvahy aj jeho ústavnú sťažnosť, ale sám mi povedal, že to smeruje k voľbe,“ vyjadril sa Čižnár. Čentéšovo presviedčanie vníma aj ako kalkul. Čentéš ho vraj použil na to, aby mu zabezpečil pokojné pôsobenie až do rozhodnutia ústavného súdu. 

 

Šéf prokuratúry Čižnár sa tiež vyjadril, že nikdy nepostrehol verejnú podporu od Čentéša, napríklad po jeho súhlase s kandidatúrou. Čižnár pripomenul, že Čentéš chcel od ústavného súdu, aby zrušil Gašparovičovo rozhodnutie o nevymenovaní a vrátil mu vec na nové konanie. Čižnár tvrdí, že o spomínaných stretnutiach nemal nikomu hovoriť, tak o to prosil Čentéš. V piatok ho Čižnár vyzval, aby veci objasnil. Čentéš však v nedeľu nepovedal veci tak, ako sa stali, hovorí Čižnár. Pozval ho aj na dnešnú tlačovú besedu. „Včera (v nedeľu, pozn. SITA) ochorel. Ja mu prajem skoré uzdravenie,“ dodal Čižnár. 

 

Jozef Čentéš trvá na všetkých svojich vyjadreniach, ktoré poskytol médiám v nedeľu 7. decembra. "Z týchto vyjadrení vyplýva, že po ubezpečení JUDr. Jaromíra Čižnára, že bude rešpektovať výsledok mojich ústavných sťažností, som mu uviedol, aby išiel do voľby," napísal Čentéš v stanovisku, ktoré agentúre SITA poslal jeho advokát Peter Kubina. Čentéš dodal, že zvolenie Čižnára rešpektoval a považuje ho za zákonné, čo viackrát doteraz vyjadril aj verejne aj v čase pred rozhodnutím ústavného súdu. Stretnutia iniciovali podľa Čentéša vzájomne. "V súvislosti s tretím stretnutím len uvádzam, že mi 
nie je jasné, ako som údajne mohol ,hroziť´ podaním návrhu na Ústavný súd SR na predbežné zastavenie voľby generálneho prokurátora v prípade nekandidovania pána Čižnára, keď takýto návrh bol súčasťou mojej ústavnej sťažnosti už od jej podania dňa 3. januára 2013,"
skonštatoval. 

 

Podľa Čentéša nie je pravda, že by doplnil svoju ústavnú sťažnosť o návrh na vrátenie veci na ďalšie konanie, aby mohol nastúpiť na miesto Čižnára. "Návrh na vrátenie veci na ďalšie konanie bol rovnako súčasťou mojej ústavnej sťažnosti už od jej podania dňa 3. januára 2013. Dňa 6. augusta 2014 som k tomuto návrhu len doplnil odôvodnenie, keďže som bol vyzvaný Ústavným súdom SR na prípadné doplnenie procesných návrhov," uviedol Čentéš. V stanovisku tiež tvrdí, že nikdy nežiadal o predčasné ukončenie funkcie Čižnára a možnosť nastúpiť na jeho miesto. "Vždy som uvádzal, že v prípade vrátenia mojej veci na ďalšie konanie som pripravený čakať do riadneho uplynutia funkčného obdobia súčasného generálneho prokurátora," poznamenal. Dodal tiež, že odmieta úvahy o tom, že sa snažil Čižnára po jeho údajnom "použití na špinavú prácu" dostať z jeho funkcie preč predčasne. Čentéš tiež odmieta tvrdenia k údajnému prerozdeleniu postov námestníkov generálneho prokurátora podľa politického kľúča v prípade jeho vymenovania. "Presne túto rétoriku proti mne používali v minulosti niektorí politici na podporu konania bývalého prezidenta Slovenskej republiky v jeho protiústavnom konaní voči mojej osobe," uzavrel Čentéš. 

 

Minulý týždeň vo štvrtok senát ústavného súdu rozhodol, že exprezident Gašparovič porušil nevymenovaním Čentéša za generálneho prokurátora jeho práva a priznal mu 60-tisícovú náhradu ujmy. Čižnár odstúpiť odmieta. „Ústavný súd legitimizoval jednak moju voľbu a jednak to, že táto funkcia je momentálne obsadená legitímne,“ uviedol Čižnár. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies