Čína má nový bezpečnostný zákon, umožní "kontrolovať" infraštruktúru internetu

NETKY.SK • 1 Júl 2015, 09:11 • 2 min
Čína má nový bezpečnostný zákon, umožní "kontrolovať" infraštruktúru internetu

PEKING - Čínsky parlament dnes schválil zákon o národnej bezpečnosti, ktorý umožní štátnym orgánom prijať "všetky nevyhnutné opatrenia" na ochranu územnej zvrchovanosti a zabezpečí plnú kontrolu krajiny nad internetovou infraštruktúrou. Oznámila to agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Podstatou zákona, ktorý schválil stály výbor Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov, je zabezpečiť "kontrolu" nad všetkými kľúčovými sieťovými infraštruktúrami a informačnými systémami, čo podľa agentúry Reuters spôsobí problémy zahraničným technologickým firmám.

 

Prezident Si Ťin-pching, ktorý stojí na čele novozriadenej komisie pre národnú bezpečnosť, povedal, že bezpečnosť Číny zahŕňa široký rámec oblastí, ako sú kultúra, politika, armáda, ekonomika, technológie a životné prostredie.

 

Zákon bude "chrániť základné záujmy ľudí", uviedla v krátkom vyhlásení štátna tlačová agentúra Sinchua. Patrí do radu opatrení presadzovaných čínskou vládou týkajúcich sa protiteroristickej legislatívy, počítačovej bezpečnosti a zahraničných mimovládnych organizácií, ktoré kritizovali zahraničné vlády, podnikateľské skupiny a občianski aktivisti.

Zahraničné podnikateľské skupiny a diplomati argumentovali, že nový bezpečnostný zákon je neprimerane rozsiahly a môže Čínu izolovať od veľmi dôležitých technológií.

 

Jadro zákona tvoria opatrenia na sprísnenie počítačovej bezpečnosti. Ide o jeden z viacerých krokov, ku ktorým Peking pristúpil po tom, ako bývalý spolupracovník americkej Národnej bezpečnostnej agentúry Edward Snowden odhalil, že americké tajné služby umiestnili do amerického technologického exportu kód, aby mohli špehovať zahraničné ciele.

Ďalšie čínske opatrenia vrátane návrhu protiteroristického zákona vyzývajú na využívanie "bezpečnej a kontrolovateľnej" technológie vyvinutej v Číne, alebo technológií, ktoré používajú zdrojový kód, ku ktorému majú čínski inšpektori prístup.

 

Tieto požiadavky znepokojili zahraničné firmy, ktoré sa obávajú ústupkov v oblasti duševného vlastníctva a straty prístupu na čínsky trh.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies