Červený kríž pripravuje v Sýrii evakuáciu troch miest v rámci ojedinelej dohody

NETKY.SK • 28 December 2015, 08:07 • 2 min
Červený kríž pripravuje v Sýrii evakuáciu troch miest v rámci ojedinelej dohody

BEJRÚT - Druhá etapa ojedinelej dohody, podporovanej OSN, medzi bojujúcimi stranami v sýrskej vojne dnes pravdepodobne umožní evakuovať obkľúčených povstaleckých bojovníkov zo sýrskeho pohraničného mesta a stovky rodín z dvoch šiitských miest na severe krajiny. Informovala o tom agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Dohoda má poskytnúť istotu bezpečného prechodu niekoľkým desiatkam bojovníkov, ktorí boli mesiace obkľúčení v meste Zabadani, neďaleko libanonskej hranice. Tí sa tak budú môcť stiahnuť do Bejrútu a z tamojšieho letiska odletieť do Turecka pod ochranou Medzinárodného výboru Červeného kríža.

 

Zároveň zhruba 300 rodín, nachádzajúcich sa v dvoch obliehaných šiitských mestách v severnej provincii Idlib, odvezie pozemný konvoj k tureckej hranici, skade následne odletia do Bejrútu.

 

OSN a viaceré zahraničné vlády sa snažia vyrokovať lokálne prímeria a dohody o bezpečnom prechode ako súčasť širšej snahy ukončiť sýrsku občiansku vojnu, ktorá si počas piatich rokov vyžiadala viac než 250.000 životov.

Irán a Turecko, stojace na opačných stranách v sýrskom konflikte, pomohli nastoliť prímerie v Zabadani a dvoch dedinách v Idlibe počas prvej septembrovej etapy dohody.

 

V okolí Zabadani dovtedy prebiehala ofenzívna operácia libanonského militantného hnutia Hizbaláh a sýrskej armády proti povstaleckým skupinám. Ide o oblasť dôležitú pre prezidenta Bašára Asada kvôli blízkosti k sýrskemu hlavnému mestu Damask a libanonskej hranici.

 

Povstalci v reakcii na ofenzívu zaútočili na dve šiitské dediny, pričom útoky sa zosilnili po tom, čo väčšina provincie Idlib padla do rúk rebelom.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies