Bývalý poľský politik Wales chce referendom ukončiť vládnutie PiS

NETKY.SK • 23 December 2015, 15:18 • 2 min
Bývalý poľský politik Wales chce referendom ukončiť vládnutie PiS

VARŠAVA - Bývalý poľský prezident a bojovník proti totalite Lech Walesa varoval dnes pred ohrozením demokracie v Poľsku po tom, ako sa ujala moci konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS), a vyzval na usporiadanie referenda o predčasných voľbách.

slovakia

left justify in out

Podľa jeho vyjadrení v rozhovore pre stanicu Radio ZET, ktoré cituje agentúra Reuters, súčasná vláda koná proti Poľsku a občania by mali dať najavo svoju nespokojnosť.

 

"Treba ukázať v referende, že dve tretiny sú proti takejto vláde, a skrátiť funkčné obdobie Sejmu," povedal Walesa. "Táto vláda koná proti Poľsku, proti našim výdobytkom, slobode, demokracii, nehovoriac o tom, že nás zosmiešňuje vo svete. Hanbím sa vycestovať za hranice," dodal niekdajší vodca poľského hnutia Solidarita, ktorý je držiteľom Nobelovej ceny mieru.

 

Hoci už Walesa v súčasnosti nemôže zasahovať do vládnych rozhodnutí, jeho názory stále ovplyvňujú verejnú mienku v Poľsku, kde iba niekoľko mesiacov po voľbách rastie nespokojnosť s politikou PiS. Dolná komora parlamentu v utorok schválila novelu zákona o ústavnom súde, ktorá podľa odporcov paralyzuje tento orgán a narúša systém deľby štátnej moci.

 

Uplynulé dva víkendy sa v Poľsku uskutočnili masové demonštrácie prívržencov i odporcov novej vlády. Kroky kabinetu Beaty Szydlovej, ktorý uskutočňuje rozsiahle personálne výmeny v štátnych podnikoch, tajných službách, armáde a ďalších bezpečnostných zložkách vrátane Expertného centra kontrarozviedky NATO prevádzkovaného Slovenskom a Poľskom, vyvolali obavy aj kritiku európskych inštitúcií.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies