Asad: Americkí vojaci sú v Sýrii vítaní, ak chcú bojovať proti teroristom

NETKY.SK • 10 Február 2017, 18:53 • 2 min
Asad: Americkí vojaci sú v Sýrii vítaní, ak chcú bojovať proti teroristom

BEJRÚT - Sýrsky prezident Bašár Asad v dnes zverejnenom rozhovore vyhlásil, že privíta, ak sa Spojené štáty zapoja do boja proti "teroristom" v Sýrii - pokiaľ budú spolupracovať s jeho vládou a rešpektovať suverenitu krajiny.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Asad v interview pre webovú stránku Yahoo News povedal, že s prezidentom Donaldom Trumpom nijako nekomunikuje - priamo ani nepriamo, ale nekomunikuje ani so žiadnym iným predstaviteľom novej americkej vlády.

 

Sýrsky líder urobil v rozhovore gesto voči novému americkému prezidentovi. Povedal totiž, že víta Trumpovo vyhlásenie, že boj proti terorizmu bude jeho prioritou - tento cieľ majú spoločný, dodal Asad. Jeho vláda však označuje všetku ozbrojenú opozíciu voči sebe - vrátane povstalcov podporovaných Spojenými štátmi - za "teroristov". "Na tejto priorite sa zhodneme," povedal Asad na adresu Trumpa. "Taký je aj náš postoj v Sýrii, prioritou je boj proti terorizmu."

 

Šesťročná občianska vojna v Sýrii pripravila o život vyše 300.000 ľudí a vyhnala z domovov polovicu obyvateľov krajiny. Tá je oslabená, roztrieštená a zmätok umožnil nástup extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktorá v roku 2014 pri bleskovom útoku dobyla tretinu územia Sýrie a susedného Iraku. IS, zodpovedný za niekoľko krvavých útokov po celom svete, vyhlásil kalifát na spomínaných územiach pod svojou kontrolou.

 

Asad v rozhovore pre Yahoo News povedal, že jeho krajina privíta "účasť" USA v boji proti terorizmu, ale musí sa uskutočňovať v spolupráci so sýrskou vládou. Asad vo svojom vyjadrení nespomenul medzinárodnú koalíciu pod vedením USA, ktorá od septembra 2014 podniká nálety proti IS a odnoži al-Káidy v Sýrii. USA majú v Sýrii aj poradcov, ktorí pôsobia medzi prevažne kurdskými bojovníkmi na severe krajiny. Tí vedú boje proti Islamskému štátu.

 

"Ak chcete vy, Spojené štáty, naozaj začať (bojovať),... musí to byť cez sýrsku vládu," upozornil Asad. "My sme tu doma, my sme Sýrčania, nám Sýrčanom patrí táto krajina, nikomu inému. Nikto jej nerozumie lepšie než my," vyhlásil sýrsky prezident. "Nemôžete poraziť terorizmus bez spolupráce s ľudom a vládou" Sýrie, dodal.

 

Sýrska vláda vždy obviňovala USA z podpory opozičných bojovníkov snažiacich sa o zvrhnutie Asada. Povstalci predstavovali pre sýrskeho lídra vážnu hrozbu až do roku 2015, keď sa do sýrskej vojny zapojilo Rusko a začalo pomáhať Asadovým vojakom. Rovnováha síl sa vtedy preklopila v jeho prospech. "Pozvali sme Rusov a Rusi sa v tomto ohľade správali úprimne. Ak budú Američania úprimní, budú samozrejme vítaní, tak ako každá krajina, ktorá chce bojovať proti teroristom a poraziť ich. Samozrejme, toto môžeme povedať bez váhania," uviedol Asad po anglicky.

 

Avšak keď dostal otázku, či chce, aby prišli americkí vojaci do Sýrie pomáhať v boji proti Islamskému štátu, prezident odpovedal, že poslať vojakov nestačí - potrebný je aj úprimný politický postoj, teda rešpektovanie zvrchovanosti a jednoty Sýrie. "Všetky tieto faktory budú viesť k takej dôvere, keď budete môcť vyslať svojich vojakov. To sa stalo v prípade Rusov; oni nielen poslali svojich vojakov," dodal Asad.

 

Sýrsky líder nekomentoval Trumpov zákaz vstupu sýrskych utečencov a občanov zo siedmich prevažne moslimských krajín do USA a označil to za "výsostne americkú" záležitosť.

Nakoniec však vyjadril určitú nepriamu podporu - povedal, že medzi miliónmi Sýrčanov hľadajúcich útočisko na Západe sú "určite teroristi", hoci ich nemusí byť "závažný" počet.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies