ANO pokračuje v rozhovoroch s ČSSD, koaličná zmluva je možná do konca týždňa

NETKY.SK • 2 Máj 2018, 06:10 • 2 min
ANO pokračuje v rozhovoroch s ČSSD, koaličná zmluva je možná do konca týždňa

PRAHA - Republikový výbor českého hnutia ANO podporil pokračovanie rozhovorov o spoločnej vláde so sociálnymi demokratmi z ČSSD.

slovakia

left justify in out

Ppovedal to podpredseda hnutia Jaroslav Faltýnek. Koaličná zmluva by podľa neho mohla byť hotová do konca tohto týždňa.

 

Faltýnek uviedol, že výbor dostal informáciu o podmienkach ČSSD pre koaličnú vládu. Za úspech označil to, že sa sociálnych demokratov podarilo presvedčiť, aby budúca vláda nezvyšovala dane. Financie na plánované projekty, ako je zvyšovanie dôchodkov či platov učiteľov, chcú naopak získať lepším výberom daní.

 

Z vyjadrení predstaviteľov ANO pred ich rokovaním pritom vyplývalo, že nie sú príliš naklonení požiadavkám možných koaličných partnerov, pokiaľ ide o premiéra a predsedu ANO Andreja Babiša, no tiež hnutia SPD Tomia Okamuru, ktorými sociálni demokrati podmieňujú účasť vo vláde s ANO a s podporou Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM).

 

Babiš, Faltýnek i ďalší členovia Republikového výboru ANO dali napríklad najavo, že nevidia dôvod na preobsadzovanie funkcií v Poslaneckej snemovni, čo by sa týkalo funkcionárov SPD.

 

ČSSD si uplynulý víkend na rokovaní svojho ústredného výkonného výboru zakázala spoluprácu s SPD na celoštátnej úrovni, čoho dôvodom sú kontroverzné výroky predstaviteľov tohto hnutia o holokauste alebo spojeneckých záväzkoch Českej republiky. ČSSD chce zaistiť, že ju v parlamente neprehlasuje doterajšie spojenectvo ANO, SPD a KSČM.

 

Podpredsedovia ANO a ČSSD by sa podľa českých médií mali najbližšie zísť už v stredu a v piatok by malo nasledovať stretnutie Babiša s predsedom sociálnych demokratov Janom Hamáčkom.

 

K výsledkom sa budúci týždeň v stredu vyjadrí aj poslanecký klub ANO, pretože práve poslanci budú hlasovať o dôvere vláde, doplnil Faltýnek. ČSSD okrem toho plánuje vnútrostranícke referendum o vládnej spolupráci s ANO s podporou komunistov.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies