Americká misia v Sýrii sa chýli ku koncu, treba však vykoreniť IS

NETKY.SK • 5 Apríl 2018, 06:00 • 2 min
Americká misia v Sýrii sa chýli ku koncu, treba však vykoreniť IS

WASHINGTON - Vojenská misia Spojených štátov v Sýrii speje k "rýchlemu koncu", keďže už nepotrvá dlho, kým sa podarí v tejto krajine odstrániť posledné zvyšky extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Tlačová tajomníčka Bieleho domu Sarah Sandersová to vyhlásila v stredu bez toho, aby uviedla časový rámec pre stiahnutie amerických vojakov.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Prezident USA Donald Trump minulý týždeň oznámil, že Spojené štáty čoskoro odídu zo Sýrie zmietanej vojnou, podľa amerických médií však na utorňajšom stretnutí so svojimi národnobezpečnostnými poradcami vyjadril z krátkodobého hľadiska ochotu ponechať vojakov v tejto krajine. Trumpova administratíva uviedla, že cieľom je eliminovať pretrvávajúcu "malú" prítomnosť militantov IS, ktorých americké sily "ešte nevykorenili". Podľa Sandersovej táto organizácia, ktorá kedysi ovládala veľké časti Sýrie i susedného Iraku, v súčasnosti už "takmer úplne zničená" a nemalo by tak trvať dlho, kým bude misia zavŕšená.

 

"Budeme sa naďalej radiť s našimi spojencami a priateľmi, čo sa týka budúcich plánov," uviedla hovorkyňa Bieleho domu v krátkom písomnom vyhlásení. "Očakávame, že krajiny v danom regióne i mimo neho, ako aj Organizácia Spojených národov, budú smerovať svoje úsilie k mieru" a zabezpečia, že IS sa už nikdy nevráti, citovala ju AP.

 

Samotný Trump ešte v utorok, keď sa stretol s národnobezpečnostným tímom, avizoval "veľmi rýchle" prijatie rozhodnutia ohľadne vojenskej prítomnosti v Sýrii a dodal, že hlavnou úlohou vojakov bolo zvrhnúť a poraziť IS, čo sa už "takmer" podarilo splniť. Niektorí z vojenských poradcov prezidenta sa však vyjadrili, že Američania by mali zostať v Sýrii a Iraku až do konečnej porážky IS. Podľa údajov stanice CNN šéf Bieleho domu na utorňajšom stretnutí povedal, že si želá porážku IS, ale záťaž spojenú so stabilizáciou Sýrie musia niesť "regionálni aktéri".twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies