Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2020Barbora
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
edci objavili záhadné rádiové signály prichádzajúce zo vzdialeného vesmíru v pravidelnom rytme.
edci objavili záhadné rádiové signály prichádzajúce zo vzdialeného vesmíru v pravidelnom rytme.
11.02.2020 17:10 Veda a Technika
Z vesmíru prichádzajú na Zem záhadné signály v ustálených cykloch
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.02.2020 17:10 Veda a Technika

Z vesmíru prichádzajú na Zem záhadné signály v ustálených cyklochVedci objavili záhadné rádiové signály prichádzajúce zo vzdialeného vesmíru v pravidelnom rytme, konkrétnejšie z okraja inej galaxie. Odkiaľ tieto signály pochádzajú?


Nová vedecká štúdia zachytila záhadný rádiový zdroj, ktorý sa podľa vedcov nachádza v galaxii vzdialenej 500 miliónov svetelných rokov od Zeme. Tento zdroj vysiela pravidelné signály na Zem v 16 dňových cykloch. Toto je prvýkrát, čo vedci zachytili periodicitu signálov pochádzajúcich z vesmíru. Signály nazvali FRB (rýchle rádiové vzplanutia), pričom sú podľa nich významným krokom na ceste k odhaleniu ich zdrojov.

 

Čo je FRB?

Silné rádiové signály, ktoré boli prvýkrát zaznamenané v roku 2007, sú produkované energetickými zdrojmi, hoci nikto si nie je istý, o aké konkrétne zdroje ide. FRB sú pre vedcov záhadou aj preto, lebo môžu byť buď jednorazovými alebo takzvanými "opakovačmi", čo znamená, že niektoré signály sa objavujú iba raz v určitej časti oblohy, zatiaľ čo iné emitujú na Zem niekoľko zábleskov. Doteraz evidovali vedci len náhodné signály, preto považujú novoobjavené pravidelne opakujúce sa signály za kľúčový objav.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa NASA (@nasa),

 

Zdroj pravidelných signálov

Vedci zatiaľ nevedia presne určiť, čo môže byť zdrojom týchto signálov. Jednou z teórií je, že ide o čiernu dieru. Je tiež možné, že sme svedkami binárneho systému, v ktorom sa nachádza obrovská hviezda a superhusté hviezdne jadro známe ako neutrónová hviezda. Poslednou treťou teóriou je, že signály vyžarujú žiarenia vysoko magnetizovaných hviezd zvaných magnetary.

 

Nech už ide o čokoľvek, vedci budú naďalej sledovať toto vlnenie, pričom budú pokračovať vo viac ako 13 ročnom výskume, ktorého cieľom je odhaliť ďalšie tajomstvá nášho vesmíru.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa NASA (@nasa),reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok