Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. mar. 2021Františka
BratislavaBratislava -3°
Biblia
TV program
Moje Netky
V Poľsku ostatne často protestovali proti zmenám v súdnictve.
V Poľsku ostatne často protestovali proti zmenám v súdnictve.
05.08.2020 16:00 Zahraničie
Čo sa po odhalení plagiátorstva deje v Poľsku?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.08.2020 16:00 Zahraničie

Čo sa po odhalení plagiátorstva deje v Poľsku?Naši severní susedia nemajú so záverečnými prácami politikov až také problémy, ako sú v iných krajinách. Podľa poslanca poľského sejmu Jacka Czerniaka je plagiátorstvo veľmi vážny problém, ktorý sa týka viacerých oblastí života, a to nielen v regióne strednej Európy.


Poslanec za ľavicový poslanecký klub pripomína, že v krajine medzi Baltským morom a Tatrami je tvrdý zákon. Kto sa tu totiž dopustí privlastnenia diela, alebo klame v otázke autorstva diela, „v súlade s článkom 115 zákona zo dňa 4. februára 1994 o autorskom práve a príbuzných právach“ môže byť potrestaný odňatím slobody až do troch rokov.

 

Účinný nástroj

Podľa vyštudovaného politológa je toto veľmi dôležitý nástroj, ako nečestnému akademickému konaniu uniknúť. „Vyplýva z toho, že podľa zákona je v našej krajine plagiátorstvo dosť tvrdo trestané,“ povedal s tým, že problémom teda nie je samotné potrestanie vinníka, ale jeho odhalenie.

 

 

Politický boj?

Napriek hrozbe väzenia sa prípady plagiátorstva občas objavia. „Najčastejšie sú to aj tak len podozrenia, ktoré sa v neskoršie nepotvrdia,“ prezradil ľavicový politik a dodal, že proti všetkým formám krádeží duševného vlastníctva je potrebné náležite bojovať. „Ale nie je možné opierať sa jedine o podozrenia, keďže vieme, koľko veľa konfliktov je v poľskej politike. A takéto podozrenia často môžu byť len formou politického boja,“ dvihol varovný prst.

 

 

Politik je príkladom

Jacek Czerniak dopĺňa, že v prípade, ak je plagiátorstvo potvrdené, nevyhnutné je umožniť delikventovi vyjadriť sa pred súdom a verejnosťou. „Navyše, okrem právnej zodpovednosti, ktorá sa dotýka každého občana, verejná osoba nesie ešte špeciálnu zodpovednosť za svoje kroky,“ dodal s tým, že politik je predsa reprezentantom občanov a plagiátorstva sa teda dopustiť nesmie za žiadnych okolností.

 

 

Imunita

Poľskí poslanci si stále užívajú poslaneckú imunitu, ktorá bola aj na Slovensku dlho predmetom vášnivých diskusií. „Z morálneho pohľadu sú povinní z pozície odstúpiť a prijať trest. Vo verejnom priestore predsa nie je miesto pre osoby, ktoré úmyselne kradnú duševné vlastníctvo niekoho iného,“ uzavrel 55-ročný rodák zo Świdnika.

 

Niekoľko rokov je na súde prípad bývalého štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia z čias vlády dnes už opozičnej Občianskej Platformy.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky.sk Michal Albert

Foto:  Unsplash/TASR/APNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok