Windsurfing-MS: Pollák do Londýna nepôjde: "Som sklamaný" - SÚHRN

NETKY.SK • 29 Marec 2012, 06:52 • 2 min
Windsurfing-MS: Pollák do Londýna nepôjde: "Som sklamaný" - SÚHRN

Windsurfing-MS: Pollák do Londýna nepôjde: "Som sklamaný" - SÚHRN

slovakia

left justify in out

img

Slovenskému windsurfistovi Patrikovi Pollákovi tesne unikla účasť na OH 2012 v Londýne. Na druhých a zároveň posledných kvalifikačných pretekoch, ktorými boli majstrovstvá sveta v triede RS:X v španielskom Cadize, sa pre silný nárazový vietor nedostali windsurfisti na vodu ani v záverečný deň. Tým pádom bol Pollákov osud spečatený.
      Slovenský reprezentant potreboval, aby sa v stredu jazdilo a mal ešte šancu dostať sa v klasifikácii pred posledného pretekára s olympijskou miestenkou Taiwančana Hao Changa. Tridsaťdeväťročný člen Akademik TU Košice na rivala v konečnom poradí stratil jediný bod a v Cadize obsadil celkovo 71. priečku. Po Atlante 1996, Sydney 2000 a Pekingu 2008 sa tak Pollák nepozrie na svoju štvrtú olympiádu a vzhľadom na vek to bola s najväčšou pravdepodobnosťou jeho posledná ambícia dostať sa na najvýznamnejšie športové podujatie na svete.
      "Určite som sklamaný, veď kto by nebol. Keby som prehral po dvanástich rozjazdách, nepoviem pol slova, ale takto... Bol to najveternejší šampionát, aký som vo svojej kariére zažil. Prakticky sa rozhodlo v prvý deň, lebo po rozdelení skupín sme my zo striebornej pre organizátorov prakticky neexistovali. Určite sa mohlo odjazdiť viac ako len šesť rozjázd, ale z ich strany nebola vôľa. Moja motivácia ďalej jazdiť v olympijskej triede je nulová, lebo okrem iných skutočností nevidím záujem v našej krajine, takže nie je dôvod. V tomto roku sa sústredím už len na Raceboard, ktorý je jednak finančne oveľa menej nákladný a hlavne sa dá so surfom v tejto triede trénovať aj na Slovensku a nie stále cestovať k najbližšiemu moru. Po tých rokoch, ktoré som venoval windsurfingu, sa zmenilo poradie mojich priorít. Na prvom mieste sú snúbenica a dcérka, na ktoré sa už veľmi teším, ale ešte ma čaká štvordňová cesta domov z juhu Španielska," vyznal sa pre TASR z pocitov Patrik Pollák.
      Jeho otec Jozef Pollák v prvej reakcii pre TASR vyslovil prognózu, aký bude mať umiestnenie syna v Cadize negatívny dopad v širších súvislostiach: "Obávam sa, že dnešok je čiernym dňom pre slovenský windsurfing. Doposiaľ na každej olympiáde sme mali od rozdelenia Československa zastúpenie, trikrát to bol Paťo a v Aténach reprezentoval našu krajinu Martin Lapoš. Situáciu nevidím ružovo, lebo Paťo nemá nasledovníka, ktorý by na ďalšej olympiáde v Brazílii mohol ísť v jeho šľapajach. Myslím si, že pri trocha väčšej vôli organizátorov mohli pretekári v striebornej skupine odjazdiť viac ako šesť rozjázd, ale s tým už sa nedá nič urobiť. Som sklamaný najmä z toho dôvodu, že viem, koľko Paťo venoval svojho času a peňazí do prípravy na šampionát. Život však ide ďalej a možno sa o nejaký čas dočkáme toho, že Slovensko bude mať na olympiáde zastúpenie v ženskej RS:X-ke, ak Paťova dcérka Ema zdedí po svojom otcovi gény."
      Nepriaznivé podmienky vládli v andalúzskom letovisku prakticky v priebehu celého šampionátu. Nejazdilo sa v prvé dva dni tohto týždňa, pričom silné vetry hlásili meteorológovia aj na stredu. Predpovede sa naplnili a okrem striebornej a zlatej skupiny sa nemohla odjazdiť ani tzv. medal race. Majstrom sveta sa tak na základe výsledkov po 10. rozjazde stal Francúz Julien Bontemps, striebro putuje do Veľkej Británie zásluhou Nicka Dempseyho, bronz získal Novozélanďan JP Tobin. V ženskej súťaži triumfovala Izraelčanka Lee Korzitsová.
      V olympijskej triede RS:X sa v Londýne predstaví 38 pretekárov. Dvadsaťdeväť z nich si postup vybojovalo na decembrových MS v austrálskom Perthe, zvyšných deväť krajín (Bielorusko, Bulharsko, Thajsko, Kolumbia, Česko, Venezuela, Estónsko, Dánsko, Taiwan) v Cadize.

      konečné poradie MS RS:X:
      MUŽI: 1. Julien Bontemps (Fr.) 24,0, 2. Nick Dempsey (V. Brit.) 26,0, 3. JP Tobin (N. Zél.) 31,0, 4. Dorian van Rijsselberge (Hol.) 31,6, 5. Byron Kokkalanis (Gr.) 32,0, 6. Nimrod Mashiah (Izr.) 52,0... 61. Daniel Alejandro Flores Perez (Venez.) 98,0, 62. Johannes Ahun (Est.) 99,0, 66. Sebastian Fleischer (Dán.) 106,0, 70. Hao Chang (Taiwan) 125,0, 71. Patrik POLLÁK (SR) 126,0.
      /pozn. - zlatá skupina absolvovala desať rozjázd, strieborná šesť/
      ŽENY: 1. Lee Korzitsová (Izr.) 17,0, 2. Žofia Klepacká (Poľ.) 21,0, 3. Alessandra Sensiniová (Tal.) 27,0.

      Zoznam účastníckych krajín na OH (38): Holandsko, Poľsko, Izrael, Nový Zéland, Grécko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Brazília, Kanada, Nemecko, Cyprus, Švajčiarsko, Ukrajina, Argentína, Čína, Kórejská republika, Japonsko, Maďarsko, Hongkong, Chorvátsko, Nórsko, Taliansko, Litva, USA, Rusko, Mexiko, Austrália, Veľká Británia (organizátor - automatická účasť), Bielorusko, Bulharsko, Thajsko, Kolumbia, Česko, Venezuela, Estónsko, Dánsko, Taiwan.

 
Zdroj: TASR



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies