Testovaných na slovensku
179293
Infikovaných na slovensku
1522
Infikovaných svetovo
6383825
Úmrtí svetovo
377789
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. jún. 2020Xénia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
05.04.2019 18:40 Domov
Počet monitorovaných osôb stúpol v v roku 2019 o 100 percent
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.04.2019 18:40 Domov

Počet monitorovaných osôb stúpol v v roku 2019 o 100 percentBRATISLAVA - Počet monitorovaných osôb stúpol v prvých mesiacoch roku 2019 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 100 percent. Najviac žiadostí bolo podaných v Trnavskom kraji.


Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR očakáva ich ďalší nárast. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová.

"Počas januára a februára dostali súdy od riaditeľov ústavov na výkon trestu odňatia slobody 44 takýchto žiadostí o podmienečné prepustenie odsúdených, ktorí spĺňajú podmienky a odpykali si polovicu trestu, pričom najviac žiadostí bolo v Trnavskom kraji. V deviatich prípadoch už súd prepustil odsúdeného týmto spôsobom," priblížil rezort.

 

Alternatívne tresty ako trest domáceho väzenia, ale aj napríklad peňažný trest či trest povinnej práce, sú na Slovensku v porovnaní so západnou Európou využívané v podstatne menšom počte. Šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) preto vytvoril pracovnú skupinu, ktorá sa zaoberala zmenami v Trestnom zákone.

 

Pracovná skupina, ktorá sa podieľala na legislatívnych zmenách, pozostávala zo zástupcov a odborníkov z akademickej obce a z aplikačnej praxe. Sú medzi nimi napríklad sudcovia, prokurátori či zástupcovia Zboru väzenskej a justičnej stráže SR.

 

Gábor Gál. Zdroj: TASR

 

"Za najvýznamnejší prejav týchto zmien možno určite považovať vytvorenie podmienok pre široké uplatnenie alternatívnych spôsobov konania pred súdom a predovšetkým využitie alternatív k potrestaniu v trestných veciach," povedal člen pracovnej skupiny Tomáš Strémy.

 

Pripomenul, že nezanedbateľnou stránkou alternatívnych trestov je aj skutočnosť, že ich výkon je spojený s oveľa nižšími nákladmi ako trest odňatia slobody. Trend rozšírenia elektronického systému monitorovania osôb tak bude aj naďalej pokračovať. Zároveň bude v blízkej dobe na rokovanie vlády SR predložený návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa Trestný zákon.

 

V prípade úspešného legislatívneho procesu by mohol byť ukladaný trest domáceho väzenia nielen za prečiny ako doteraz, ale aj za zločiny, za ktoré je možné uložiť trest odňatia slobody na štyri až desať rokov.

 

"Cieľom však nie je umiestňovať všetkých odsúdených do domáceho väzenia, respektíve benevolentne pristupovať k takýmto páchateľom, ale umožniť súdom v odôvodnených prípadoch, keď by účel trestu bol naplnený lepšie v domácom väzení ako vo väznici. Taktiež v prípadoch, keď súd uzná za vhodné zmierniť dopad relatívne prísnej trestnej politiky na páchateľa," dodal Gál.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok